10 skvelých tipov na čítanie do každého počasia

Pri čítaní týchto kníh ti nebude vadiť rozpálené slnko ani neprestávajúci dážď.

Zdroj: Mona Rose/EMEFKA

Knihy sú dnes už zaručeným zdrojom zábavy a relaxu. V momente nás dokážu vtiahnuť do deja a priklincovať nás do kresla aj na niekoľko hodín. Niekedy nás ohromia samotným príbehom, inokedy úžasnou atmosférou, dokonalým fantasy svetom či prepracovanou detektívnou, hororovou alebo psychologickou linkou.

Pri niektorých knihách žmolíme vreckovky a ládujeme sa čokoládou, pretože sú až príliš smutné, a pri iných roníme slzy smiechu nad humornou dejovou linkou. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili 10 tipov na zaujímavé čítanie, ktoré vás zabaví počas teplých, ale aj upršaných letných dní.

Cesta priamo do vášho srdca

Kniha Chlapec, krtko, líška a kôň od Charlieho Mackesyho prekvapuje svojou jednoduchosťou a zároveň hĺbkou, ktorú okrem slov dokonale vykresľujú aj dychberúce ilustrácie. Nájde si cestu priamo do vášho srdca, zaujme vás a ukáže, že napriek všetkému bude svet v poriadku. Je to terapia v knižnej podobe, potvrdenie láskavosti, dobroty a lásky.

V príbehu sledujeme osamelého chlapca, ktorý stretne maškrtného krtka, a spolu sa vydajú na dobrodružnú cestu prírodou. Onedlho sa k nim pripoja dvaja noví spoločníci – líška a koník. Spolu čelia nástrahám prírody a rozprávajú sa o živote. Chlapcovi noví priatelia sú múdri a na každú jeho otázku mu odpovedajú citlivo, ľudsky a úprimne. Aj vďaka ich rozhovorom je príbeh plný lásky, láskavosti a porozumenia.

Knihu Chlapec, krtko, líška a kôň si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Láska, strata a osamelosť

Román Slnečnice od Sarah Winman je poetický príbeh o láske vo všetkých jej podobách. Je obrazom dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali a keby boli spoločenské, kultúrne a rodinné pomery iné. Je to emotívne, nádherne zdržanlivé rozprávanie o láske a osamelosti. Aj o žiali z bolestnej straty blízkych, znásobenom márnymi telesnými aj umeleckými túžbami, no najmä nenaplnenými túžbami srdca.

Elis a Michael sa prvý raz stretnú, keď majú dvanásť. Ich neveselé zoznámenie prerastie do hlbokého priateľstva. Preháňajú sa na bicykloch po oxfordských uliciach, učia sa plávať, objavujú poéziu a spoločne čelia Ellisovmu neľútostnému otcovi. Spoznávajú svetlé aj tienisté stránky života. Jedného dňa ich blízky vzťah nadobudne nový, chúlostivý rozmer.

Z chlapcov sa stanú muži. O desať rokov je však Ellis ženatý s Annie a po Michaelovi niet ani stopy. Kam sa podelo celé jedno desaťročie? A čo sa medzitým stalo? Bol by to príbeh o láske, keby to dopadlo inak. Ibaže všetko sa zmenilo… Alebo sa v skutočnosti nezmenilo nič?

Tess Slašťanová/EMEFKA

Viac ako „len“ detektívka

Detektívny román Pravda o afére Harryho Queberta od Joëla Dickera bol ocenený Veľkou cenou Francúzskej akadémie a tiež postúpil do užšieho výberu prestížnej Goncourtovej ceny. Nie je to však „len“ geniálne napísaný detektívny román. Nájdete v ňom aj silné myšlienky o živote, sile priateľstva, láske a o slobode. Kniha sa právom zaradila medzi najlepšie romány roka 2012.

Úspešný mladý spisovateľ Marcus Goldman prechádza tvorivou krízou, písanie sa mu nedarí, zato termín odovzdania rukopisu súri čoraz viac. Obráti sa teda na svojho bývalého profesora Harryho Queberta – aj on je slávnym spisovateľom, no žije už v ústraní na vidieku.

Profesor pozve Marcusa k sebe, debatujú o živote, o písaní, až kým vidiecku idylku nenaruší udalosť, čo všetko zvráti: Queberta obvinia z vraždy dievčaťa, ktoré je nezvestné už tridsať rokov, a jeho mŕtvolu nájdu zakopanú pred profesorovým domom. Marcus je presvedčený o nevine svojho mentora, namiesto písania sa pustí do pátrania a na povrch postupne vyplávajú dlho utajované vášne.

Knihu Pravda o afére Harryho Queberta si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

(Ne)Superhrdinský triler z českého prostredia 

„Superľudia existujú. Ale nikto z nich nie je superhrdina.“

Meta od českého autora Pavla Bareša je kniha, ktorá v sebe skrýva niečo úplne iné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Superschopnosti v nej slúžia skôr ako odrazový mostík. Odrazový mostík k príbehu, ktorý je omnoho viac ako len ďalší príbeh o ľuďoch s nadprirodzenými schopnosťami. Na stránkach knihy sa odohráva mrazivý psychologický triler, ktorý sa vám dostane pod kožu.

Nikto na začiatku 21. storočia nepotrebuje nadšencov v spandexe a plášťoch, ktorí by sa po nociach naháňali za zločinom. Zato po superšoubiznise sa ľudia idú roztrhať. Mety – ľudia so superschopnosťami, sú vo svete buď svetové celebrity, alebo preventívne stíhaní nepriatelia štátu. Lenka Křížová nechce byť ani jedno z toho.

Je to skrátka dievča, ktoré chce dochodiť výšku, minúť alimenty a občas pomôcť kamoške so skúškami svojimi mimickými schopnosťami. O slávu ani o fanúšikov sa nikdy neprosila. Tento vynikajúco napísaný príbeh otvára okrem iného aj otázky postavenia žien v súčasnej českej spoločnosti. Je to príbeh, ktorý sa môže stať komukoľvek z nás.

Mona Rose/EMEFKA

Zaujímavá prvotina

V románovej prvotine autorky Giny LaManna s názvom (Ne)vinné ženy sa stretneme s netradičným námetom, s ktorým sa autorka popasovala veľmi dôstojne. Román nám predstaví štyri ženy. Štyri ženy, ktoré sa priznajú k jednej vražde. Štyri ženy. Štyri priznania. Jedna vražda. A komplikovaná záhada je na svete.

V luxusnom kalifornskom hoteli sa koná svadba, počas ktorej sa nájde mŕtvola muža. K vražde sa priznajú štyri ženy a každá vyhlasuje, že zločin spáchala ona. Prvou je Ginger, matka, ktorá drží pokope svoju rodinu a svadobný víkend pre ňu zďaleka nie je oddychový. Ďalšou je právnička Kate, dosť bohatá na to, aby sa vykúpila z každého hriechu.

Treťou je Emily, mladá žena s tajomstvom, utápajúca sa v spomienkach a alkohole. Poslednou je udržiavaná šesťdesiatnička Lulu. Tá dúfa, že jej piate manželstvo vydrží až do smrti. Žiaľ, partnerovo správanie vypovedá o opaku.
Prečo sa všetky priznali k vražde? Každá zaťato trvá na svojej verzii, no ani jedna výpoveď celkom nesedí. A kto bol ten muž?

Mona Rose/EMEFKA

Pokračovanie fantasy série pre mladých dospelých

Holly Black sa zapísala do sŕdc slovenských čitateľov už prvou časťou skvelej fantasy série Krutý princ. V nej sa zoznamujeme s Jude, ktorú spolu s jej dvoma sestrami uniesli zo sveta smrteľníkov a odvtedy je nútená žiť vo férskej ríši obývanej prastarými, často zákernými magickými bytosťami.

Najskazenejší z nich je princ Cardan – najmladší syn Najvyššieho kráľa. V najvyšších kruhoch dochádza k zrade a hrozí, že Kráľovský dvor pohltí násilie. Jude preto bude riskovať vlastný život v nebezpečnom spojenectve, aby zachránila svoje sestry a samotnú ríšu.

V druhej časti – Skazený kráľ – si Jude rafinovanou dohodou k sebe pripútala krutého Cardana, a tak sa stala bábkarkou ťahajúcou za nitky, tajnou vládkyňou skazeného kráľa. Manévrovať v sieti neustále sa meniacich politických hier by však bolo náročné, aj keby sa dal Cardan jednoducho ovládať. On však robí všetko preto, aby ju ponížil a podryl jej autoritu, hoci je ňou nevysvetliteľne fascinovaný.

Navyše, všetko nasvedčuje tomu, že pre Jude predstavuje niekto z jej blízkych hrozbu. Aby si Jude udržala moc, musí čo najskôr odhaliť zradcu – popri boji s vlastnými komplikovanými citmi voči Cardanovi. V pokračovaní bestselleru Krutý princ rozohráva jedna z najúspešnejších autoriek fantasy Holly Black nebezpečnú hru spletitých intríg a potlačovanej túžby.

Knihu Skazený kráľ (Férska sága 2) si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Najlepšia tínedžerská kniha roka 2019

Deb Caletti je oceňovaná autorka takmer dvoch desiatok kníh pre tínedžerov a dospelých. Takmer všetky jej romány získali prestížne ocenenia, niektoré sa dostali do finále National Book Award či získali Josette Frank Award za beletriu, Washington State Book Award a mnoho iných štátnych cien a vyznamenaní. Román Jedno srdce, jedno telo, jeden svet získal ocenenie Printz Honor Book za najlepšiu tínedžerskú knihu roku 2019.

Annabellin život nebol ani predtým dokonalý, ale bol plný priateľov, rodiny a lásky. A chlapca, ktorého pozornosť jej lichotila a desila ju zároveň. Teraz Annabelle beží. Preč od bolesti a tragédie minulého roka. Zo Seattlu do Washingtonu. Každým úderom srdca, každým krokom je bližšie k znovuobjaveniu sily, vďaka ktorej dokáže znova milovať a dúfať v lepšie zajtrajšky. Annabellin príbeh je ultimátnym svedectvom ľudského srdca, ktoré dokáže biť ďalej, hoci je roztrieštené na milión kúskov.

Mona Rose/EMEFKA

Čarovný svet strašidelnej školy

Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej je nádherná detská knižka od talentovanej slovenskej autorky Gabriely Futovej. Napriek tomu, že je primárne určená pre deti, veľa si z nej zoberie aj dospelý čitateľ. Vtipný a nápaditý príbeh dokresľujú krásne ilustrácie.

škriatkovskej škole učiteľky Elvíry Múdrej stretneme písmenkového škriatka Notota, Jajku, ktorá nájde aj ihlu v kope sena, skackajúceho Hophopa a mnohých iných. Škriatkovia sa na vlastnej koži učia, čo je ozajstná hrôza, ale aj ako nepodľahnúť svojmu strachu a zachrániť seba i druhých v akejkoľvek nebezpečnej situácii. Veď strach má naozaj veľké oči.

Knihu Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Kráľovná Agatha Christie v novom šate

Vynikajúca detektívka Čas prílivu z pera kráľovnej zločinu – legendárnej Agathy Christie – sa odohráva v povojnovom Anglicku v roku 1946. Autorka nás zavedie na vidiek neďaleko Londýna, kam prichádza slávny detektív Hercule Poirot, aby spolu so superintendentom Spenceom riešil záhadný prípad v rodine Cloadovcov.

Niekoľko týždňov po sobáši s príťažlivou mladou vdovou Gordon Cloade tragicky zahynie pri nemeckom bombovom útoku na Londýn. Vďaka tomu sa bývalá pani Underhayová stane výlučnou majiteľkou rodinného bohatstva Cloadovcov.

Krátko nato Hercula Poirota navštívi švagriná nebohého muža, ktorá tvrdí, že ju „duchovia“ varovali, že prvý manžel Rosaleen Underhayovej ešte žije. Keď Poirota požiada, aby našiel nezvestnú osobu iba podľa indícií zo záhrobia, slávneho detektíva sa zmocnia pochybnosti, no ešte väčšmi ho máta pravý dôvod, prečo ho Kathleen Cloadová vlastne vyhľadala…

Mona Rose/EMEFKA

Svet ako nekonečná časová slučka

Návraty do Nesveta z pera Marishy Pessl je vynikajúco napísaný triler s prvkami sci-fi a fantasy, ktorý je primárne zameraný na mladých dospelých, no zaujať dokáže každého čitateľa, bez ohľadu na jeho obľúbený žáner.

Šesť priateľov. Len jeden môže prežiť. Ktorý z nich to bude?

Kde bolo, tam bolo, žila raz Beatrice Hartleyová a jej šiesti najlepší priatelia. Žili si celkom šťastne, až pokým Jim, Beatricin frajer, nezomrel. Jeho šokujúca, záhadná smrť navždy všetko zmenila a Beatrice prerušila s partiou kontakt. Rok po maturite prichádza na panstvo Wincroft, aby sa s bývalými priateľmi opäť stretla a snáď konečne našla odpovede na ťaživé otázky.

Ich noc však dopadne diametrálne inak a všetci uviaznu v časovej slučke, ktorá ich núti prežívať ten istý deň stále odznova. V snovom Nesvete sa ich nedobrovoľný pobyt mení na čoraz intenzívnejšiu nočnú moru a vyslobodiť sa z nej môže len jeden z nich. Práve v tom tkvie hrôza voľby, ktorej šestica kamarátov čelí. Je možné vôbec rozhodnúť, kto z nich si zaslúži žiť?

Knihu Návraty do Nesveta si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Či už vás zaujmú úžasné detektívky, nervydrásajúce trilery, čarovné fantasy alebo vynikajúce young adultovky, je len na vás. Dúfame, že vám náš výber pomohol s inšpiráciou na nové čítanie a že vám knižky pomôžu aspoň na chvíľku uniknúť z reality. Už tradične vám prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Uhádneš, do ktorej disneyovky patrí jedlo na obrázku?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME