11 miest na Slovensku, ktoré pripomínajú svetoznáme pamiatky a turistické ciele

Povinné čítanie pre tých, ktorí majú hlboko do vačku, ale veľkú chuť cestovať.

Zdroj: © Shutterstock, Profimedia

Ak máš hlboko do vrecka, ale túžiš navštíviť svetoznáme pamiatky, máme pre teba jednoduché riešenie. Aj na tom našom malom Slovensku máme dvojníkov slávnych svetových miest, ktoré stihneš navštíviť za jeden víkend.

Je až neuveriteľné, koľko zaujímavých lokalít máme priamo pod nosom. V niektorých prípadoch sú ako vajce vajcu, takže, aby sme ťa nepomýlili, prvá fotografia patrí zahraničnej dvojičke a druhá tej našej.

1. Pamukkale, Turecko – Travertínové jazero Ružbachy a Santovka

Prvého dvojníka máme v obci Vyšné Ružbachy v okrese Stará Ľubovňa. Travertínové jazierko nájdeš priamo v obci. Je síce menšie ako turecké Pamukkale, ale rovnako unikátne. Podobné kúpele máme ešte aj v Santovke pri Leviciach s geotermálnou vodou, ktorá priaznivo ovplyvňuje srdcovo-cievny systém a zmierňuje reumatické ochorenia. 

© Shutterstock, Profimedia

2. Socha Ježiša Krista, Brazília – Socha Ježiša v Kline 

Kto by to bol povedal, že Orava je slovenská Brazília a obec Klin je naše malé Rio de Janeiro? Na kopci Grapa sa nachádza deväť a pol metra vysoká socha Ježiša Krista. Podobná socha sa nachádza dokonca aj v obci Świebodzin na západe Poľska, tá má dokonca úctyhodných 33 metrov.

© Shutterstock, Wikimedia

3. Horseshoe Bend na rieke Colorado, USA – Domašínsky meander na Váhu 

V Malej Fatre pri Strečne sa nachádza Domašínsky meander, ktorý je veľmi podobný slávnemu americkému meandru na rieke Colorado v Grand Canyone. Vodiči túto oblasť poznajú veľmi dobre. Úzka cesta a ostré zákruty spôsobujú, že ide o jeden z najnebezpečnejších cestných úsekov na Slovensku.

© Shutterstock, Profimedia

4. Trenino del Bernina, Švajčiarsko – Trať Červená skala – Margecany 

Železničný úsek Červená skala – Margecany je považovaný za najkrajšiu železničnú trať na Slovensku. Trasa je dlhá 95 km a tu skutočne platí, že cesta je dôležitejšia ako samotný cieľ. Táto jednokoľajová trať je zaujímavá dvoma viaduktmi a mnohými tunelmi, z ktorých najznámejším je špirálovitý Telgártsky tunel, dlhý 1240 metrov.

Vlak prechádza prírodou Slovenského raja, Nízkych Tatier, Muránskej planiny, Stratenskou dolinou, dolinou Hnilca a popri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Podobnej švajčiarskej trase nemá tá naša naozaj čo závidieť. 

© Shutterstock, Pixabay

5. Pražský orloj, Česká republika – Orloj, Stará Bystrica 

Pár kilometrov od Kysuckého Nového Mesta je obec Stará Bystrica, kde sa nachádza jediný slovenský orloj. Fasáda je ozdobená sochami svätcov a významných osobností pre Slovensko, ako napr. Sv. Cyril a Metod, knieža Pribina či Ľudovít Štúr. V noci je orloj krásne podsvietený a má astronomické údaje špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. 

© Shutterstock, Profimedia

6. Púšť Sahara – Viate piesky na Záhorí 

Netreba nám chodiť ďaleko do tropických oblastí, takú menšiu púšť máme aj u nás na Záhorí. Na rozlohe vyše 570 kilometrov štvorcových tu nájdeš piesok, ktorý sem privial vietor z rieky Moravy v období praveku.

© Shutterstock, Wikimedia

7. Šikmá veža v Pise, Taliansko – Veža na Námestí SNP v Banskej Bystrici 

Hodinová veža na Námestí SNP sa od svojej osi odchyľuje o 68 cm, tá v Pise o neskutočných 4,5 metra. Podľa legendy bystrickú vežu naklonili anjeli, ktorí sa zrazili a zachytili o jej vrchol, keď v noci leteli nad jej strechou.

© Shutterstock, Wikimedia

8. Vlak v Hanoji, Vietnam – Železničná trať v Čiernom Balogu 

Štyrikrát denne sa medzi futbalovým ihriskom a divákmi v Balogu preženie parný vlak, a to aj v prípade, keď práve prebieha futbalový zápas. Niečo podobné zažiješ napríklad v Indii alebo vo Vietname, kde vlaky križujú uzučké uličky len pár centimetrov od obydlí miestnych obyvateľov. 

© Shutterstock, Wikimedia

9. Hobbiton, Nový Zéland – Zemiakové pivničky, Liptovská Teplička 

Obec Liptovská Teplička v popradskom okrese sa pýši podzemnými pivničkami na uchovanie zeleniny. Najstaršia z nich má takmer 400 rokov. Turisti sa môžu prejsť po 6 km dlhom náučnom chodníku, ktorý vedie od dediny smerom na Kráľovu hoľu až po Čierny Váh.

Novozélandské dvojča Hobbiton bol postavený pre potreby natáčania Pána prsteňov v roku 1999. Hoci pôvodne mali hobbitské domčeky po dokončení filmov odstrániť, ostali tam dodnes ako turistická atrakcia.

© Shutterstock, Profimedia

10. Plitvické jazerá, Chorvátsko – Beňatinské jazero 

Na východe Slovenska v obci Beňatina nájdeme jazero, ktoré akoby patrilo do prírody z okolia Plitvíc. Má krásnu tyrkysovú vodu a v lete láka mnohých kúpania chtivých turistov namočiť sa. Jazero vzniklo v travertínovom lome, ktorý zaplavila priezračná spodná voda. V stenách okolo jazera môžeš dokonca nájsť aj drobné skameneliny pravekých morských živočíchov. 

© Shutterstock, Wikimedia

11. Okruhy F1 – Slovakiaring, Orechová Potôň 

Hoci na Slovensku závodný okruh Formuly 1 nemáme, milovníci rýchlych áut si prídu na svoje na Slovakiaringu. Neďaleko Dunajskej Stredy sa pravidelne uskutočňujú rôzne motoristické akcie. A možno to nie je žiadny Silverstone, ale zabavia sa malí aj veľkí.

© Shutterstock, Shutterstock


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
30
Haha
Woow Woow
63
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 príšerných ľudí, ktorí by si zaslúžili visieť na verejnej tabuli hanby

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME