15 bizarných a nechutných faktov o ľudskom tele, ktoré by si asi radšej nevedel

Kde to môžu rásť zuby? Na vaječníkoch?!

Zdroj: © Shutterstock

Vlečieš to telo so sebou všade, no aj napriek tomu ani len netušíš, aké tajomstvá pred tebou skrýva. Niektoré fascinujúce a úchvatné, iné totálne nechutné, ktoré by si možno radšej ani nevedel. A presne také sme si pre teba pripravili dnes.

1. V nohách sa nachádza len štvrtina našich kostí

Jedna noha sa skladá z 26 kostí, to znamená, že ich obe dokopy majú 52. Kostra dospelého človeka dokopy pozostáva z 206 kostí, takže jednoduchá matematika potvrdzuje, že nohy tvoria približne len štvrtinu.

2. Na vaječníkoch môžu narásť zuby

Nie je to bežné, ale ani nemožné. Ide o nádor zvaný teratoma, ktorý môže vzniknúť z rôznych tkanív, napríklad vlasových, svalových, kostných, ale rovnako aj zo zubov. Okrem vaječníkov sa objavuje aj na semenníkoch a veľmi zriedkavo aj na iných častiach ľudského tela.

3. Počas jazdy na horskej dráhe sa nám hýbu orgány

Ten nepríjemný pocit na horskej dráhe, určite ho poznáš. Keď ide hore, žalúdok cítiš až niekde v krku, keď dole, máš pocit, že z teba rovno vypadne spodkom. Nuž, nie je to len pocit. Odborníci potvrdzujú, že počas jazdy na horskej dráhe sa náš žalúdok a črevá skutočne pohybujú, nie je to však nebezpečné.

© Shutterstock

4. Materské mlieko môže vychádzať aj z podpazušia

V prípade, že sa prsia roztiahnu za svoje obvyklé hranice, sa v podpazuší tvorí ektopické axilárne prsné tkanivo. Tento jav nespôsobuje tehotenstvo ako také, tvorbu materského mlieka však áno.

5. Časť tvojho sopľa môže tvoriť mozgovomiechový mok

Mozgovomiechový mok je tekutina, ktorá obaľuje mozog, a až na bielkoviny má podobnú skladbu ako krvná plazma. Niekedy sa jej podarí preniknúť až do nosa, odkiaľ vychádza… nuž, ako vec veľmi podobná sopľu. Nemáš šancu to spozorovať.

6. Menštruačné kŕče značia, že sa tvoja maternica dusí

Počas menštruácie sa maternica sťahovaním čistí. Z času na čas sa stiahne tak veľmi, až zablokuje krvné cievy, a tým si odstrihne prívod kyslíka. Začne sa „dusiť“ a vyšle do mozgu signál, ktorý vnímame ako bolesť.

© Shutterstock

7. V mozgu nie sú žiadne receptory bolesti

Práve preto je možné operovať ľudský mozog, keď je pacient plne pri vedomí a dokonca s lekármi aj komunikuje. Pre lekárov je to obrovské plus. Vďaka odozvám pacienta vedia, že nezasiahli nič dôležité.

8. Srdce môže biť aj mimo tela

Americká spoločnosť TransMedics so sídlom v Massachusetts vymyslela spôsob, ako udržať srdce aktívne aj mimo tela. Vďaka tomu pumpuje krv aj počas prevozu od darcu k pacientovi.

9. Telo dospelého človeka obsahuje viac baktérií ako ľudských buniek

Až 10-krát viac baktérií. V preklade do reči bežných smrteľníkov – 90 % buniek v našom tele nám nepatrí. Každé ľudské telo je vlastne chodiaci ekosystém a okrem teba v ňom sídli ešte zhruba 90 biliónov mikróbov.

© Shutterstock

10. V mihalniciach žijú roztoče

Volajú sa demodex folliculorum, alebo po slovenský kožníky, a sú to parazity žijúce na vlasových folikuloch. Prežijú len na ľuďoch, vo väčšine prípadov nám však nespôsobujú žiadne problémy.

11. Tvoj žalúdok si dobrovoľne ubližuje

Kyselina chlorovodíková (HCl) – tak sa volá vysoko žieravá kyselina v našom žalúdku, ktorú tento orgán využíva ako na trávenie potravy, tak aj na dezinfekciu. Pravdou však je, že táto kyselina by ho poľahky zožrala celý. Preto musí každé tri až štyri dni regenerovať svoje vnútorné steny.

12. Aj mužské prsia môžu produkovať mlieko

Existuje niekoľko prípadov, keď sa to stalo. Najznámejší boli zrejme väzni koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Po oslobodení a mesiacoch hladovania opäť dostali jedlo, a ako odpoveď ich telo začalo produkovať materské mlieko.

© Shutterstock

13. Keď sa červenáš, červená sa aj tvoj žalúdok

V trápnych situáciách naše telo uvoľňuje adrenalín. Tento hormón rozširuje krvné cievy, aby zabezpečil väčší prínos kyslíka, následkom čoho sa červenajú nielen tvoje líca, ale aj steny žalúdka.

14. Análny otvor sa vyvíja ako prvý

Nech už si to dopracoval kamkoľvek, pamätaj – v rannej etape svojho života si nebol nič viac ako análny otvor. To je totiž to prvé, čo sa dieťaťu v maternici vyvinie.

15. Televízia má vplyv na naše sny

Počas jednej spánkovej štúdie sa vedci zamerali na dve skupiny ľudí – tých, ktorí väčšinu života pozerali čierno-bielu televíziu, a tých, ktorí pozerali farebnú. Podarilo sa im zistiť, že tí prví snívajú prevažne čierno-bielo, zatiaľ čo tí druhí farebne.

© Shutterstock

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
14
Haha
Woow Woow
90
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 náročných a šialených vecí, ktoré herci a herečky urobili pre filmové úlohy (2. časť)


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME