5 kultových postáv, ktoré si zahrali rôzni herci. Ktoré stvárnenie bolo najlepšie?

Slávne postavy si v priebehu rokov zahralo veľké množstvo rôznych hercov.

Zdroj: Eon Productions / moviestillsdb.com

Postavy z tohto článku ti budú určite dobre známe. Ide o rokmi preverených hrdinov, ktorí si získali srdcia miliónov čitateľov a divákov na celom svete. A práve vďaka ich obľúbenosti sme sa postupom rokov dočkali viacerých verzií ich príbehov, kde ich, samozrejme, stvárnili iní herci.

V tomto článku sa pozrieme na 5 kultových postáv a ich najvýraznejších hereckých predstaviteľov.

1. Hercule Poirot

Známeho geniálneho detektíva Hercula Poirota, ktorého vytvorila spisovateľka Agatha Christie, si zahralo viacero hercov. Môžeme spomenúť Austina Trevora, Tonyho Randalla či Alberta Finneyho. Medzi tie najznámejšie herecké stvárnenia tohto detektíva však nepochybne patrí to v podaní Davida Sucheta. Ten bol ako Poirot vážny, miestami vyslovene tvrdý a prísny muž, ktorý nepripúšťal žiadny kompromis.

ITV Studios

Poirota hral v seriáli Agatha Christie’s Poirot v rokoch 1989 až 2013. Dodnes je teda zrejme najznámejším predstaviteľom tohto detektíva. Zaslúžene, keďže jeho výkon bol naozaj famózny. V roku 2017 si odbila premiéru nová filmová adaptácia detektívky Vražda v Orient exprese v réžii Kennetha Branagha.

Ten si zároveň aj zahral samotného Poirota. Tento rok by sme sa mali dočkať sequelu Smrť na Níle. Branaghovo poňatie tohto slávneho detektíva bolo značne odlišné od Suchetovho. Postave Poirota Branagh pridal na humore a celkovom nadhľade.

2. Bruce Wayne/Batman

Batmana, jedného z najobľúbenejších maskovaných hrdinov histórie, si tiež zahralo veľmi veľa hercov. Fanúšikovia majú v nostalgickej úcte seriál Batman z roku 1966, kde si ochrancu spravodlivosti zahral Adam West.

Ak zamierime do filmových vôd, Batmana si v prvých celovečerných adaptáciách pod taktovkou Tima Burtona strihol Michael Keaton. V treťom diele Batman navždy ho vystriedal Val Kilmer a vo štvrtom sa ako Batman predstavil George Clooney. Zatiaľ čo Keaton pozbieral chválu kritikov aj divákov, Kilmerovi a Clooneymu sa dostalo pomerne tvrdých odsudkov. Hlavne Clooney je často označovaný ako najhorší predstaviteľ Batmana vôbec.

Warner Bros.

Veľkej popularity sa dostalo Christianovi Baleovi, ktorý si Batmana zahral v trilógii o Temnom rytierovi od Christophera Nolana. Následne sa štúdio Warner Bros. pokúsilo po vzore Marvelu rozbehnúť vlastné prepojené univerzum. V ňom si Batmana zahral Ben Affleck, a to vo filmoch Batman v Superman: Úsvit spravodlivosti, Jednotka samovrahov a Justice League. Keďže sa však týmto filmom nedarilo ani zďaleka tak dobre, ako sa čakalo, Affleck dal úlohe zbohom. A to aj napriek tomu, že jeho výkony boli väčšinou fanúšikmi hodnotené pozitívne.

Napriek tomu by sme ho v nej ale ešte mali vidieť v komiksovke The Flash, ktorá dorazí v roku 2022. To ale bude zrejme už definitívna rozlúčka.

Continental Film/Warner Bros.

3. Sherlock Holmes

Sherlock Holmes patrí k vôbec najznámejším detektívom literárneho aj filmového sveta. Vytvoril ho Sir Arthur Conan Doyle a rovnako ako pri Poirotovi, aj v Holmesovom prípade platí, že ho stvárnilo veľmi veľa hercov. Ako to už chodí, niekedy to dopadlo lepšie, inokedy horšie. V sérii televíznych adaptácií si Holmesa zahral Matt Frewer, neskôr sa v tejto úlohe objavili aj James D’Arcy, Rupert Everett či Jonathan Pryce.

Warner Bros./Continental Film

Súčasným divákom je Holmes zrejme známy najmä v podaní Roberta Downeyho, Jr., ktorý si ho zahral v dvoch celovečerákoch od Guya Ritchieho. Toto poňatie ale malo ďaleko k tomu od Conana Doylea. Holmes sa tu predstavil skôr ako akčný hrdina a charizmatický hláškar. Vadilo to? Ani nie.

Nesmieme tiež zabudnúť na skvelého Benedicta Cumberbatcha, ktorý si tohto slávneho detektíva zahral v modernej seriálovej adaptácii Sherlock. Cumberbatch si za svoj výkon odniesol chválu kritikov aj divákov, ako aj nomináciu na Zlatý glóbus.

BBC

4. Hannibal Lecter

Výborného psychiatra a zároveň kanibalského sériového vraha Hannibala Lectera, ktorého vytvoril spisovateľ Thomas Harris, si mnohí z nás predstavia výlučne s tvárou Anthonyho Hopkinsa. Ten si Lectera zahral v trileri Mlčanie jahniat, pokračovaní Hannibal a v prequeli Červený drak. Za svoj dokonalý výkon v Mlčaní jahniat si odniesol aj sošku Oscara.

Orion Pictures

Hopkins však nie je jediný, kto si Lectera zahral. Už v roku 1986, teda päť rokov pred Mlčaním jahniat, vznikol celovečerák Manhunter v réžii Michaela Manna. Ten adaptoval Harrisov román Červený drak a Lectera (vo filme premenovaného na Lecktora) si v ňom zahral Brian Cox. Film finančne prepadol a recenzie boli skôr zmiešané, s odstupom rokov sa ale Mannov film dočkal uznania.

V trileri Hannibal: Zrodenie zla, ktorý slúžil ako prequel k sérii filmov s Hopkinsom, si lekára s podivnými chuťami strihol Gaspard Ulliel. Snímka si odniesla mizerné recenzie, hoci Ullielov výkon viacerí kritici chválili. Nesmieme tiež zabudnúť na výborného Madsa Mikkelsena, ktorý Lectera stvárnil v seriáli Hannibal. Práve Hopkins a Mikkelsen sú pravdepodobne najlepší herci, ktorí doteraz Lectera stvárnili.

NBC

5. James Bond

Agent 007, agent s povolením zabíjať. Jamesa Bonda pozná snáď každý. Túto postavu vytvoril spisovateľ Ian Fleming a predstavil ju v sérii svojich špionážnych románov. Úspešnej látky sa chytil Hollywood a divákom doručil plno slávnych bondoviek. Ako plynuli roky, tak si Bonda zahralo hneď niekoľko rôznych hercov.

Prvým a dodnes najznámejším predstaviteľom James Bonda bol Sean Connery. Ten si tohto agenta zahral v šiestich filmoch (Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ len dvakrát a Diamanty sú večné).

United Artists

Raz si Bonda strihol aj George Lazenby, menovite v bondovke V tajnej službe Jej veličenstva. Tá kriticky príliš nehviezdila, hoci s odstupom rokov ju recenzenti predsa len zobrali na milosť. V celej sérii ale rozhodne k vrcholom nepatrí. Ďalším hercom, ktorý sa do Bonda prevtelil na dlhšie obdobie, bol Roger Moore. Agenta 007 si zahral v siedmich filmoch (Žiť a nechať zomrieť, Muž so zlatou zbraňou, Špión, ktorý ma miloval, Moonraker, Len pre tvoje oči, Chobotnička a Vyhliadka na vraždu).

V dvoch filmoch Bonda stvárnil Timothy Dalton (Dych života a Povolenie zabíjať), ktorý vcelku zaujal divákov aj kritikov, hoci najobľúbenejším Bondom sa nikdy nestal. Následne sa roly chopil Pierce Brosnan. Ten sa nám ako Bond predstavil v štyroch filmov (Zlaté oko, Zajtrajšok nikdy neumiera, Jeden svet nestačí a Dnes neumieraj). Išlo o úspešnú sériu a Brosnan ako Bond sa osvedčil.

MGM Distribution Co./United Artists International

Po ňom štafetu prevzal výborný Daniel Craig, ktorého sme zatiaľ ako Bonda videli vo filmoch Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall a Spectre. Tento rok mala do našich kín vstúpiť nová bondovka Nie je čas zomrieť, kvôli koronavírusu sa však premiéra niekoľkokrát preložila a aktuálne je stanovená na 1. apríla 2021.

Z tejto plejády rôznych Bondov sa najväčšej chvály dostalo Seanovi Connerymu, hneď v závese za ním sa ocitol Roger Moore. Slušne si u divákov a kritikov viedol aj Pierce Brosnan či Timothy Dalton, ale aj súčasný Bond Daniel Craig. Naopak, taký George Lazenby je považovaný za zrejme najslabšieho Bonda vôbec.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 vecí, ktoré si robil ako pubertiak, no teraz ich spätne ľutuješ


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME