6 rád, vďaka ktorým si udržíš svoj vzťah na zdravej úrovni

Tieto veci by nás mali učiť v škole.

Zdroj: Toa Heftiba, Unsplash

Vzťahy, láska, emócie. Čo je zaľúbenie a čo je naozajstná láska? Existujú stovky kníh, ktoré hovoria o vzťahoch medzi ľuďmi, o tom, že ženy sú z Venuše a muži sú z Marsu. Nie je možné dať každému jednotný návod na ich vzťah alebo na to, ako niekoho zbaliť. Existuje však niekoľko rád, ktoré naozaj platia takmer na každého a dokážu ti v budovaní tvojho vzťahu pomôcť.

1. Musíš mať najprv rád sám seba

Základom dobrého vzťahu je to, aby mal jednotlivec dobrý vzťah sám k sebe. Ak sa máš rád a máš sám k sebe vytvorený zdravý vzťah, teda sebalásku, tak vytváraš potenciál na to, aby bol aj tvoj vzťah s druhým človekom úspešný.

Mnohokrát, keď nie sme s niektorými vecami vo svojom živote vyrovnaní, odnesie si to práve ten druhý človek. Hovorí sa, že natoľko, nakoľko sa máme radi my sami, dokážeme potom milovať aj toho druhého.

2. Tvoje šťastie nestojí na tom druhom

Často robíme tú chybu, že sme nešťastní a doslova sa ženieme za tým, aby sme našli niekoho, kto nás šťastným urobí. Pravdou však je, že vyrovnaný človek je šťastný sám osebe. Samozrejme, že ťa môže a bude robiť partner šťastným, no tvoje šťastie nemá závisieť iba od tejto osoby.

Gabriel Bastelli, Pexels

3. Nezabúdaj na to, že máš vlastný život

Azda každý z nás už zažil vzťah, ktorým sa doslova nechal pohltiť. Samozrejme, že v začiatkoch chceme byť len s tou jedinou osobou, no z dlhodobého hľadiska to nie je zdravé ani pre teba a ani pre váš vzťah.

Každý by si mal vo vzťahu zachovať svoje koníčky, chodiť stále von so svojimi kamarátmi a nezlúčiť sa so svojím partnerom v jednu osobu. Treba si dať vzájomnú voľnosť a slobodu a netreba zabúdať na svoju osobnosť, ktorú by nik nemal stratiť, akonáhle je vo vzťahu.

4. Nauč sa počúvať

Veľmi málo ľudí dokáže tak naozajstne počúvať iných. Vnímame slová a zvuky, no prejde to cez nás ako voda cez sitko. Vnímaj človeka a to, čo ti chce povedať. Veľakrát robíme chybu, že sa snažíme ľuďom dávať odpovede aj napriek tomu, že ich od nás niekedy neočakávajú.

Občas ten druhý chce len to, aby si ho vypočul, a to je všetko. Keď hovorí, že má toho hrozne veľa a je unavený, tak ho nemusíš posielať spať, určite viac ocení, ak sa ho opýtaš, či mu vieš nejak pomôcť.

cottonbro, Pexels

5. Skôr ako konáš, premýšľaj

Mnoho hádok vzniká na základe toho, že konáme s horúcou hlavou a občas povieme tomu druhému veci, ktoré nás potom mrzia. Málokedy premýšľame nad tým, čo ideme povedať a niekedy dokonca cielene povieme človeku niečo, čo vieme, že ho zraní. Namiesto toho, aby sme sa úprimne a otvorene rozprávali, hráme nejaké hry, ktoré to často zbytočne komplikujú.

Hlavne ženy majú tendenciu mužom niečo naznačovať a domýšľať si namiesto toho, aby sa ich priamo opýtali. Je to síce občas boj s našimi vlastnými povahami, no je to tá lepšia cesta.

6. Prehnané očakávania

Očakávania dokážu pokaziť v živote veľa vecí, a to sa netýka len vzťahov. Stáva sa, že máme voči tomu druhému príliš vysoké očakávania, ktorých si ani nemusí byť vedomý, a keď ich nesplní, tak sme automaticky sklamaní.

Ideálne je sa vždy o svojich očakávaniach porozprávať hneď na začiatku. Vysvetlíte si, čo dokáže dať jeden druhému a predídete tak zbytočným hádkam a sklamaniam. Ak ten druhý človek nie je ochotný sa s tebou rozprávať o takýchto veciach, nestojí to za to.

vjapratama, Pexels

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
„Milujem ťa, aj keby si bol pes v baloniaku.“ Baliace hlášky, ktoré vytvorila umelá inteligencia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME