7 knižných noviniek, ktoré sa v auguste objavia v kníhkupectvách

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Zdroj: Slovart, Lindeni

Leto je v plnom prúde a presne také, aké by malo byť – dni sú horúce, noci príjemne teplé a väčšina z nás si užíva „pohodový“ režim – keď nie práve na dovolenke, tak buď spomínaním, alebo (s trochou šťastia) očakávaním, že si ju čochvíľa užiješ.

V každom prípade by si mal mať poruke nejakú dobrú knihu, vďaka ktorej si augustové dni spríjemníš. Nemáš doma žiadnu, ktorá by ťa zaujala? Nevadí! Tento mesiac si môžeš vybrať spomedzi týchto zaujímavých a sľubne vyzerajúcich knižných noviniek.

1. Michaela Kalamárová – Ebík a Edko: Nielen ľudské srdce potrebuje lásku (10.8.)

Leto síce ešte neskončilo, ale veľa detí už teraz presviedča rodičov, že by si o pár mesiacov pod stromčekom rady našli šteniatko. Na prvý pohľad je to celkom nevinné prianie, ale všetci vieme, ako to častokrát končí… Táto nevšedná, zato však veľmi poučná kniha je reakciou vydavateľstva Femcode na aktuálnu situáciu opustených a týraných zvierat na Slovensku.

Kniha Ebík a Edko: Nielen ľudské srdce potrebuje lásku nie je hocijaká rozprávka. Príbeh je určený predovšetkým deťom, ale rovnako aj dospelým. Veľmi citlivo upozorňuje na problémy opustených psíkov a taktiež na to, že mať chlpáča vyžaduje veľkú dávku lásky, no i trpezlivosti, pevných nervov, financií, starostlivosti a určitej obety.

Kniha je zameraná na rozvoj detskej empatie, zmyslu pre zodpovednosť a obsahuje zoznam toho, na čo by sa rodina mala pripraviť, ak sa rozhodne darovať domov jej novému členovi. Kúpou tejto knihy podporíš útulky na celom Slovensku – o konkrétnych krokoch sa dočítaš na webovej stránke aj na sociálnych sieťach vydavateľstva.

Femcode

2. Lisa Jewell – Rodina v podkroví (12.8.)

Psychologické trilery sa v poslednej dobe u čitateľov tešia veľkej obľube, preto sa nečudujeme, že ich vydavateľstvá postupne vydávajú čoraz viac. Ak autor trafí originálnu zápletku a vhodne skombinuje postavy, príbeh a rozuzlenie, máš mrazivý čitateľský zážitok zaručený. Presne to sľubuje aj novinka Rodina v podkroví od uznávanej autorky Lisy Jewell.

Libby Jonesová vyrastala ako adoptované dieťa a vo svojich fantáziách si predstavovala, že jej biologický otec bol grafický dizajnér a mama módna PR pracovníčka, mali športové auto a dvoch rozkošných psíkov. Potom zahynuli pri autonehode. Jedného dňa, krátko po svojich dvadsiatych piatych narodeninách, dostane Libby list, ktorý jej oznamuje, že zdedila obrovský dom v lukratívnej londýnskej štvrti. Zdá sa, že sa jej život konečne obracia k lepšiemu.

No ruka v ruke s rozprávkovým majetkom prichádza aj nechcené dedičstvo v podobe temnej minulosti – v dome sa pred štvrťstoročím odohral nevyriešený zločin spojený s čudnými ľuďmi, možno sektármi. Našli sa tri mŕtve telá a živé desaťmesačné dieťa. Celý ten čas čaká niekto v úzadí na svoju príležitosť, na chvíľu, keď adoptované „bábätko“ dosiahne plnoletosť a začne si uplatňovať nárok na dom.

Knihu Rodina v podkroví si teraz môžeš objednať s 20 % zľavou. 
Tatran

3. Colleen Hoover – Verity (14.8.)

Ďalšia novinka, ktorá si získala našu pozornosť, je kniha Verity od obľúbenej a čitateľkami vychvaľovanej autorky new adult románov Colleen Hoover, ktorá sa vo svojich knihách nevyhýba ani ťažším témam. Ak máš chuť na psychologický triler s veľkou dávkou romantiky, posadnutosti a manipulácie, táto kniha bude vhodná voľba.

Slávna spisovateľka Verity Crawfordová nedokáže po ťažkej autonehode dopísať svoju najúspešnejšiu knižnú sériu. Vydavateľstvo požiada o jej dokončenie málo známu autorku Lowen Ashleighovú, ktorá na pokraji svojej finančnej ruiny prijíma celoživotnú pracovnú ponuku. Prichádza do domu Crawfordovcov, aby si preštudovala a pretriedila roky Veritiných poznámok a nápadov v nádeji, že nájde dosť materiálu na napísanie knihy.

V chaotickej pracovni nečakane odhalí Veritinu autobiografiu, ktorú nemal nikdy nikto čítať. Strana za stranou odhaľuje desivé tajomstvá, šokujúce priznania a spomienky. Pred Lowen sa zrazu objavuje celkom nová, desivá bytosť, temnejšia než samotné postavy z Veritiných trilerov. Kto v skutočnosti je Verity Crawfordová? A sú mrazivé tiene v dome naozaj len tieňmi?

Lindeni

4. Nathan W. Pyle – Čudná planéta (19.8.)

Ak máš zmysel pre humor a obľubuješ komiksy z bežného života, je pravdepodobné, že si sa s tvorbou Nathana W. Pylea už stretol. Na instagramovom profile, ktorý má 5,9 milióna sledovateľov, pravidelne uverejňuje kúsky svojej tvorby, z ktorej koncom minulého roka vyšla zbierka komiksov Strange planet, ktorú si tento mesiac vďaka vydavateľstvu Tatran môžeš prečítať aj ty.

Všetci sa považujeme za normálnych. Ale čo je normálne? Podľa autora komiksu Čudná planéta ľudia až takí normálni nie sú. Výsledkom je nekompromisná pravda o nezmyselnosti ľudského správania, ale predovšetkým neuveriteľne zábavné čítanie. Nathan W. Pyle sa inšpiroval svetom, ktorý všetci dobre poznáme, a obrátil ho hore nohami.

Tak vniesol do každodenného života zaujímavú perspektívu. Na zdôraznenie situácie často použil technický jazyk počítačových expertov a vďaka tomu sú obyčajné denné činnosti a rozhovory odrazu nápadne citlivé a absurdné. Pri pohľade cez túto šošovku vyzerajú rituály ľudstva úplne nezmyselné a zároveň nesmierne ľudské.

Knihu Čudná planéta si teraz môžeš objednať s 20 % zľavou.
Tatran

5. Neil Gaiman, Terry Pratchett – Dobré znamenia (26.8.)

Zaujíma ťa, ako môže dopadnúť spolupráca dvoch majstrov literárnej fantastiky – Neila Gaimana a Terryho Pratchetta? Ak nie si zdatný v angličtine, nevadí – už tento mesiac si totiž môžeš obľúbený román Dobré znamenia, ktorý prvý raz vyšiel v roku 1990, prečítať aj v slovenčine. Rovnomenný seriál s dokonalým Davidom Tennantom v roli démona Crowleyho je už len čerešničkou na torte.

Koniec sveta sa nezadržateľne blíži. Zhromažďujú sa armády dobra a zla, z hlbín sa dvíha Atlantída, z neba padajú žaby, naplno horia vášne. Zdá sa, že všetko ide presne podľa Božieho plánu.

Démon Crowley a anjel Azirafal už dlho žijú na zemi medzi smrteľníkmi a celkom si tu zvykli. Ak si chcú zachovať svoj pohodlný životný štýl, neostáva im nič iné, len odvrátiť hroziaci armagedon. Najprv však budú musieť nájsť nezvestného Antikrista.

Knihu Dobré znamenia si môžeš objednať tu.
Slovart

6. Ari Folman, David Polonsky – Denník Anny Frankovej: komiks (26.8.)

Tento mesiac sa medzi novinkami objaví aj jedna z najznámejších kníh z obdobia druhej svetovej vojny, Denník Anny Frankovej, v podobe, v akej sme ju ešte na našom knižnom trhu nemali – vydavateľstvo Slovart sa rozhodlo priniesť slovenským čitateľom tento zdrvujúci príbeh aj vo forme komiksu.

Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte.

Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý ako jediný z rodiny vojnu prežil.

Knihu Denník Anny Frankovej: komiks si môžeš objednať tu.
Slovart

7. Michaela Zamari – Krízový plán (28.8.)

Aké by bolo leto bez jemne šteklivej napínavej oddychovky z pera šikovnej slovenskej autorky Michaely Zamari? Pre fanúšičky série Šéf môjho šéfa jednoznačne nepredstaviteľné! Autorka si svojich čitateľov získala štýlom, akým svoje knihy píše, a na základe upútaviek na sociálnych sieťach sa aj pri novinke Krízový plán máš na čo tešiť.

Deana sa cez leto šialene zamiluje do cudzinca, s ktorým sa následne musí rozlúčiť, pričom ich delí takmer desaťtisíc kilometrov. Vymyslí plán, ako si našetriť a vymeniť Európu za americký sen. Načas sa vzdá súkromia a ponúkne svoj dvojizbový byt na prenájom. Vrátane seba. Všetci záujemcovia sú však zmesou najbizarnejších indivíduí a ako posledná možnosť sa ukáže rovesník opačného pohlavia. Na inzerát sa jej ozve Miky, hľadajúci dočasný azyl.

Dea mu zo zúfalstva nahovorí, že je lesbička, aby ho presvedčila, že nič nehrozí, ak sa k nej nasťahuje. Vyjde to a finančný problém je vyriešený. Takmer. Miky je totiž nielen milý, inteligentný, zábavný a poriadkumilovný, ale ešte aj prekliato sexi. Až vtedy nastáva jej skutočný problém…

Vykľuje sa z toho love story, s ktorou nepočítali, a Dea váha, či si vybrala správneho. Vzájomne pre seba predstavujú krízový plán. Ale čo ak jeden z nich neznáša klamárov, no zamiluje sa do toho najväčšieho? Lož má krátke nohy. Zvládne beh na dlhé trate so súperom, akým je pravá láska?

Michaela Zamari

Nech už sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že ťa príbeh zaujme, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 pacientov bez základných znalostí, ktorí nepríjemne šokovali svojich lekárov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME