Aktívni režiséri, ktorí podľa kritikov za svoju kariéru natočili len jeden dobrý film

U kritikov sa im podarilo bodovať aspoň raz, u divákov sa im však neraz viedlo znateľne lepšie.

V nasledujúcom článku by sme vám radi predstavili režisérov, ktorí podľa zahraničných kritikov za svoju kariéru natočili len jeden dobrý film.

Podobné posudzovanie je, samozrejme, čisto subjektívne, takže sme si na pomoc vzali stránku Metacritic, ktorá zhŕňa jednotlivé recenzie a na základe nich spriemeruje hodnotenie daného filmu. No a následne sme už len vybrali ten film, ktorý získal hodnotenie 60% a vyššie.

James Franco (Disaster Artist)

James Franco je známy predovšetkým ako herec. Venuje sa však aj réžii a na svojom konte má pomerne slušný počet filmov. Je však pravdepodobné, že ste o nich nikdy nepočuli, pretože ich kvality sú, prinajlepšom, priemerné. V roku 2017 sa však Francovi podarilo bodovať s biografickou komédiou Disaster Artist.

V nej sa pozrel do zákulisia nakrúcania filmu The Room od Tommyho Wiseaua, ktorý sa však po celom svete teší obrovskej priazni fanúšikov. Franco okrem réžie vo filme stvárnil samotného Wiseaua a odniesol si viacero cien vrátane Zlatého glóbusu.

Tarsem Singh (Pád)

Tarsem Singh patrí k režisérom, ktorých filmy nesú veľmi výrazný vizuálny rukopis. Ani ten mu však pri jeho filmoch príliš nepomohol a on si za svoje diela odnášal chladné kritiky. Výnimkou je jeho film Pád, ktorý sa recenzentom páčil. Dobrodružná fantasy dráma rozpráva o zranenom kaskadérovi, ktorý 5-ročnému dievčatku rozpráva fantastický príbeh indických hrdinov.

Richard Kelly (Donnie Darko)

Donnie Darko predstavoval vo svojej dobe zjavenie a jeho režisér Richard Kelly sa po jeho premiére ocitol medzi režisérskou smotánkou. Donnie Darko sa stal kultom a všetci sa tešili na jeho ďalšie filmy.

Nenatočil ich síce mnoho, ale faktom ostáva, že jeho diela Apokalypsa a Box u kritikov aj divákov tvrdo zarazili. Obzvlášť Apokalypsa bola svojho času v Cannes vypískaná, a hoci si svoj okruh divákov našla, mnohí jej dodnes nevedia prísť na meno.

Daniel Myrick, Eduardo Sánchez (Záhada Blair Witch)

Dvojica režisérov zahviezdila fantastickým hororom Záhada Blair Witch, ktorý v roku 1999 dokonale pobláznil celý filmový svet. Tvorcovia ponúkli nezvyčajný formát, dráždivú mystifikačnú hru a zaujímavú mytológiu. Zrodil sa fenomén, ktorý sa dočkal viacerých napodobňovateľov, ako aj pomerne mizerných pokračovaní.

Myrick a Sánchez sa následne rozišli vlastnými cestami, ani jednému z nich sa už však nepodarilo na svoj debut nadviazať. Nakrúcali totiž maximálne priemerné, väčšinou však podpriemerné horory.

D. J. Caruso (Disturbia)

D. J. Caruso mal povesť pomerne mizerného filmára, ktorého podpriemerné filmy kritici neznášali. Divácky záujem bol o niečo vyšší, ale faktom ostáva, že Caruso nikdy nepatril k bohvieako talentovaným režisérom.

V roku 2007 preto všetkých prekvapil, keď dorazil s kvalitným thrillerom Disturbia, ktorý bol voľne inšpirovaný kultovým filmom Okno do dvora od Alfreda Hitchcocka. Rozpráva príbeh problémového mladíka, ktorý pri pozorovaní suseda nadobudne dojem, že môže ísť o dlho hľadaného sériového vraha.

Scott Derrickson (Doctor Strange)

Scott Derrickson sa uviedol hlavne ako režisér hororových filmov, ale je pravdou, že veľa vody s nimi v kritických vodách nenamútil. Z nášho pohľadu ide o trochu nezaslúžené skóre, pretože minimálne jeho Sinister je určite hodný pozornosti. Kritika však najviac vyzdvihla jeho komiksovku Doctor Strange z roku 2016.

David Dobkin (Ako uloviť družičku)

David Dobkin tiež patrí k režisérom, ktorým sa podarilo zaujať jedným filmom, ale jeho zvyšné portfólio nestojí príliš za zmienku. V tomto prípade sa do pamätí kritikov najlepšie zapísal komédiou Ako uloviť družičku, ktorú si zamilovali aj diváci (išlo o veľký finančný hit).

Zvyšné Dobkinove práce sa nestretli s tak vrúcnym prijatím, hoci minimálne Šanghajskí rytieri či Sudca dokázali nájsť svojich oddaných divákov.

Roland Emmerich (Patriot)

Pri Rolandovi Emmerichovi možno s jeho zaradením do tohto rebríčka súhlasiť nebudete. Je pravdou, že známy tvorca katastrofických veľkofilmov sa nedokázal zavďačiť kritikom, ale diváci jeho filmy milovali. Skutočne zahviezdiť sa mu v očiach recenzentov podarilo historickou drámou Patriot s Melom Gibsonom, ktorá sa odohráva počas Americkej revolúcie.

Brad Silberling (Rad nešťastných príhod)

Niektoré filmy Brada Silberlinga sa dokázali dostať do diváckej priazne. Iste sa nájde nemálo ľudí, ktorí si vždy radi pozrú jeho Caspera či Mesto anjelov. Kritika im však udelila len priemerné hodnotenia.

Vyšvihnúť sa však dokázal kvalitnou adaptáciou prvých troch kníh Daniela Handlera (alias Lemonyho Snicketa) s názvom Rad nešťastných príhod. Škoda, že pokračovania sme sa nedočkali, pretože film bol naozaj kvalitný, oplýval skvelou gotickou atmosférou a čiernym humorom. Seriáloví nadšenci však iste sledujú (resp. sledovali) rovnomenný seriál od Netflixu, ktorý vyvrcholil v januári tohto roka.

Jon Turteltaub (Kým si spal)

Jon Turteltaub má na svojom konte pomerne slušný počet filmov, ale na jeho smolu, takmer žiadnemu z nich sa nepodarilo výraznejšie bodovať u kritikov. Divácky to síce bolo lepšie, ale asi by sme dlho hľadali niekoho, kto by sa k jeho filmom pravidelne vracal.

Väčšina jeho diel je tak dnes už polozabudnutá. Tak schválne, vedeli by ste menovať aspoň jeden Turteltaubov film? Režisérovým najväčším triumfom tak ostáva príjemná romantická komédia Kým si spal z roku 1995. Na tú ešte sem-tam môžete natrafiť aj na niektorej z našich televízií.

Titulná fotka: DreamWorks SKG, Newmarket Film Group

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 srdcervúcich fotiek a príbehov, ktoré dojmú aj tých najtvrdších


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME