Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Táto jedinečná mapa bola publikovaná v Japonsku v roku 1932. Na prvý pohľad si človek všimne niečo pre nás netypické – v strede mapy sa nachádza východná Ázia. Z japonskej perspektívy je to ale niečo úplne pochopiteľné. Mapa kladie dôraz na námorníctvo – sú na nej zobrazené viaceré námorné trasy a množstvo lodí. Zakresľovanie hraníc štátov až tak vážne autori nebrali a na výsledku to aj je vidieť. Štáty majú všakovaké kostrbaté tvary.

Pozornosť každého ale určite upútajú kreslené postavičky, ktoré sa nachádzajú na jednotlivých kúskoch sveta. Zobrazujú významné osobnosti, typických obyvateľov alebo známe výrobky či povolania z daných krajín. Niektoré obrázky zachytávajú dobové dianie, iné naopak nestrácajú z aktuálnosti ani dnes.

Poďme si ukázať to najzaujímavejšie!

Po kliknutí na mapu sa ti zobrazí vo vysokom rozlíšení!

Začneme u nás doma. Na mape môžeme vidieť (troška krivú) Československú republiku. Salutuje nám odtiaľ Tomáš Garrigue Masaryk, prvý prezident Československa, ktorý sa v tom čase tešil nesmiernej medzinárodnej prestíži. Ťažko identifikovateľný objekt, nachádzajúci sa pod vlajkou, sú zrejme sklenené výrobky vo veľkom množstve vyvážané do celého sveta.

Francúzsko. Moderná krajina plná umenia a elegancie. Pri Eiffelovej veži, pripomínajúcej stojan na plátno (zámer?), postáva jednooká krásavica (spomenul niekto Futuramu?). Depresívne pôsobiaci chlapík s veľkou hlavou je vtedajší premiér Pierre Laval. Paleta vyjadruje umeleckú dušu krajiny galského kohúta a vojačik s hracou kockou miesto hlavy vyzerá ako niečo, čo duše ľuďom kradne.

Tri pobaltské krajiny – Litva, Lotyšsko a Estónsko. Okrem tancujúceho krojovaného človiečika z Estónska, tam nie je zaujímavé nič. Čo zhruba zodpovedá realite. Vieš si z hlavy vybaviť ČOKOĽVEK, čím by boli tieto štáty oproti iným výnimočné???

K Nemecku veľa slov netreba. Pivo, zepelin a Hitler. Vodca nacistov sa naťahuje o moc v krajine s Paulom von Hindenburgom, nemeckým prezidentom. V dobe vydania mapy delil Hitlera od ovládnutia krajiny len jeden rok.

Japonských autorov zrejme skutočne oslovila symbolika propagandy Sovietskeho zväzu. V krajine veľkého súdruha Stalina všetci nadšene pracujú – či už v nespočetných továrniach, na poliach, alebo ako vojaci – brániaci vlasť pred kačicami.

Keď sa pozrieme na Čínu, čo uvidíme? Čistý chaos – množstvo ozbrojencov premávajúcich sa zo strany na stranu. Situáciu v Číne tridsiatych rokov skutočne nič nevystihuje lepšie. Centrálna vláda bola oslabená, krajina rozdrobená a veľké časti štátu ovládali miestni militantní vodcovia. Navyše sa stále zhoršovali vzťahy s agresívnym Japonskom, čo nakoniec viedlo k otvorenej vojne.

V Indii je najdominantnejšia karikatúra Gándhího, ktorého sa snažia spacifikovať britskí kolonialisti. Ide o premyslené metaforické znázornenie Gándhího, ktorého sa snažia spacifikovať britskí kolonialisti. Chýbať nesmie Tádž Mahál, diamanty, divoký tiger a zabijacký had. Na území dnešného Pakistanu si panáčik spokojne brnká na nejakom strunovom nástroji. Bez strún. Z výrazu jeho tváre je jasné, že mu je tento detail ukradnutý. Afganistan reprezentuje nasraný a ozbrojený bradatý chlapík, čo je niečo aktuálne aj v roku 2017.

V Austrálii a na Novom Zélande sa toho veľa nezmenilo: s týmto regiónom si človek hneď spojí jedinečnú faunu a domorodé kultúry. Málokto si ale spomenie na hovädzí dobytok, s radosťou sa vrhajúci do obrovskej plechovky. Alebo je to zviera miniatúrne a plechovka má normálny rozmer? Odpoveď na túto otázku sa asi nikdy nedozvieme…

Spojené štáty americké – tu môžeme vidieť skutočne všetko to, čo si spojíme s Amerikou tridsiatych rokov: agresívny kapitalizmus, gangstri, obľúbené športy. Moderné továrne, ale aj tradiční kovboji. Nesmie chýbať ani (z dnešného pohľadu) brutálne rasistická karikatúra černošského džezmana. Na mori krajinu obklopuje množstvo lodí, reprezentujúcich námornú moc Spojených štátov.

Afrika je Afrika. Japoncov najviac zaujala príroda, zastúpená pestrými zvieracími druhmi. Znázornení sú rozmanití domorodci s tradičnými odevmi a výzbrojou. Prebiehajú tú viaceré konflikty – domorodec vs. lev a lev vs. (hnedá) zebra. Kto zvíťazí?

Azda najväčšie prekvapenie ukrýva ostrov Svätá Helena v Atlantiku. Tento ostrov pôsobí dojmom, akoby sa nachádzal uprostred ničoho – všade je odtiaľ ďaleko! Práve to je dôvod, prečo tam bol po svojej porážke vyhnaný Napoleon Bonaparte. Jeden z najväčších dobyvateľov histórie strávil posledné roky svojho života na tomto kúsku zeme. Na japonskej mape môžeme vidieť jeho ducha.

Pozri si celú mapu vo vysokom rozlíšení. Možno sa ti podarí nájsť na nej nejaké ďalšie zaujímavosti!

Zdroj: map-fair.com
Titulná fotka: map-fair.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.