Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Asi každý vášnivý gamer sa už v dôsledku svojej lásky k videohrám stretol s viac či menej odmietavými reakciami okolia. Možno aj tebe kamaráti hovorili niečo v zmysle: „Načo je dobré vôbec hrať videohry? Čo z toho máš?“ A to už nehovoríme o rodičoch, ktorí najčastejšie svoje ratolesti od počítača či Playstation vyháňali s tým, aby išli robiť „niečo užitočnejšie“.

Shutterstock

Ako sa ale ukazuje, hranie videohier rozhodne nie je taká zbytočná činnosť, ako si niektorí myslia. Podľa vedcov totiž výrazným spôsobom zlepšuje psychické zdravie človeka. Jedným dychom ale treba dodať, že sa to vzťahuje na prípady, keď hráči hrajú s mierou. Priemer je tak 6 hodín týždenne.

Ak tento limit ľudia prekračujú, môžu sa naopak dostaviť veľmi negatívne javy ako migrény, úzkosti, bolesti hlavy, nehovoriac už o možnom vzniku závislosti a z toho vyplývajúcich problémov.

Pokiaľ ale k hraniu videohier pristupuješ vtedy, keď sa potrebuješ odreagovať, tak to môže mať pozitívny efekt na tvoje zdravie.

Hranie videohier môže prospievať

Vedci pred časom uskutočnili experiment, ktorého sa zúčastnilo 33 ľudí vo veku 55 až 75 rokov. Boli rozdelení do trochu skupín, pričom vedci jednej skupine nariadili, aby si jej členovia zahrali videohru Mario 64.

Druhá skupina sa mala venovať hre na klavír a tretia nemala robiť žiadnu konkrétnu činnosť. Po 6 mesiacoch sa na základe vyšetrení ukázalo, že ľudia z prvej skupiny vykazujú zvýšenú aktivitu mozgu. Zlepšila sa im krátkodobá pamäť a celkovo sa cítili vo väčšej psychickej pohode.

Shutterstock

Podobný experiment sa uskutočnil aj v roku 2014. Vtedy vedci skúmali vplyv videohier na tínedžerov a mladých dospelých. Ľudia mali v rámci výskumu hrať rôzne hry, ktoré mali následne pozitívny vplyv na ich pamäť a psychiku. Rozvíjali tiež ich logické myslenie.

Podľa americkej asociácie psychológov, ktorá sa tejto problematike tiež venovala, hranie hier dokáže zlepšiť náladu a znížiť úzkosť. Zlepšuje tiež schopnosť riešenia problémov, uľavuje od bolesti a dokonca môže pomáhať aj pacientom s traumou.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.