Kim Peek ovládal naspamäť 12-tisíc kníh. Jeho životom sa inšpiroval oscarový film Rain Man

Aký bol život skutočného Rain Mana?

Zdroj: Profimedia

Drámu Rain Man iste dobre poznáš. Film Barryho Levinsona si odniesol 8 nominácií na Oscara, pričom z víťazstva sa tešil v štyroch prípadoch (premenil nominácie za najlepší film, réžiu, hlavného herca a pôvodný scenár). Príbeh sa točil okolo mladého a nezodpovedného Charlieho (Tom Cruise), ktorý zistí, že má brata Raymonda (Dustin Hoffman).

Ten je autista a praktický život mu robí veľké problémy. Rain Man je stále mimoriadne silný film a zaslúžene patrí k overenej klasike, takže ak si ho nevidel, určite by si to mal napraviť. Vedel si ale, že postava Raymonda je inšpirovaná skutočným človekom? Jeho meno bolo Kim Peek a niečo viac si o ňom povieme práve v tomto článku.

moviestillsdb.com/Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists

Naspamäť ovládal 12-tisíc kníh

Laurence Kim Peek sa narodil 11. novembra 1951 Franovi Peekovi a Jeanne W. Buchi, pričom lekári už krátko po jeho narodení zistili, že jeho mozog nepracuje úplne správne. Narodil s makrencefáliou, čo znamenalo, že jeho mozog je abnormálne zväčšený. Na základe ďalších testov a vyšetrení sa navyše zistilo aj to, že Kimovi v ňom chýba neurálne spojenie medzi dvoma hemisférami. Dôsledky sa začali prejavovať už v jeho ranom detstve.

Kim si už ako malý chlapec bol schopný zapamätať ohromné množstvo najrôznejších údajov.

Ako 7-ročný napríklad poznal slovo od slova celú Bibliu. Dlho sa verilo, že Kim je autista, resp. že sa jeho diagnóza pohybuje na autistickom spektre. Veľmi rýchlo sa totiž prejavil ako takzvaný savant (učenec), mnohí ho dokonca prezývali megasavant, keďže množstvo informácií a údajov, ktoré si dokázal zapamätať, bolo naozaj obrovské. Práve syndróm učenca sa najčastejšie spája s ľuďmi s autizmom.

Profimedia

Kim odjakživa rád čítal. Jednu knihu zvládol za hodinu, maximálne za tri (ak bola kniha príliš hrubá). Neskôr dokonca dokázal prečítať stredne dlhé knihy za polhodinu! Mal rád hlavne odborné publikácie.

Každým okom čítal inú stránku knihy, pritom si ale ich obsah pamätal slovo od slova na 99 %.

Hltal knihy o histórii, geografii či športové publikácie. Obľúbil si aj divadelné hry Williama Shakespearea, ktoré ovládal – ako inak – naspamäť. Pri sledovaní týchto hier v divadle či vo filmovom podaní dokonca opravoval hercov, ktorí sa pri prednese pomýlili. Predpokladá sa, že za svoj život prečítal približne 12-tisíc kníh.

Chodiaca encyklopédia

Dokázal priradiť deň v týždni ku konkrétnemu dátumu neuveriteľných 1 500 rokov v minulosti (ale aj v budúcnosti). Stačilo, aby mu človek zmienil dátum narodenia, a Kim okamžite povedal, na ktorý deň v týždni tento dátum pripadal. To ale nebolo všetko. Ak mu niekto povedal svoju adresu, Peek okamžite vysypal z rukáva mená ľudí, ktorí na nej žili. Naspamäť totiž ovládal aj telefónne zoznamy, mapy či poštové smerovacie čísla.

Profimedia

Keď sa ho ľudia pýtali na významné historické či geografické údaje, Kim okamžite prišiel s odpoveďou. Nikdy sa nepomýlil. Na základe toho, že mal v hlave celé mapy, okamžite poznal spôsoby, ako sa dostať z jedného mesta do druhého (ktoré mohlo byť pokojne na druhom konci sveta).

Bezchybne tiež ovládal každý tón z najrôznejších piesní, klasických skladieb či muzikálov. Nebolo výnimočné, že sa počas koncertu postavil a povedal, že nejaký hráč je o dva tóny pozadu za zvyškom skupiny. Neskôr sa naučil aj hrať na klavíri.

V praktickom živote si nedokázal poradiť

V praktickom živote bol ale Kim stratený. Chodiť nevedel do štyroch rokov a neskôr sa nedokázal ani sám obliecť, zapnúť si gombíky na košeli či zaviazať si šnúrky na topánkach.

Akékoľvek činnosti, v ktorých bola nutná aspoň základná logika, obratnosť či praktickosť, mu robili nesmierne problémy.

Jeho rodičia sa v roku 1979 rozviedli a Kim tak ostal v opatere svojho otca Frana. Na jeho pomoc bol bytostne odkázaný. Lekári testovaním zistili, že jeho IQ dosahuje hranicu len 87 bodov. Vykazoval výrazné limity v sociálnej a emocionálnej inteligencii. Nerozumel hlbokým ľudským citom či vzťahom. Priateľstvo či partnerský vzťah preňho boli neznáme pojmy. Nerozumel hodnote peňazí a nedokázal s nimi hospodáriť. Veľké problémy mu robili aj trochu náročnejšie matematické úlohy.

Profimedia

Inšpirácia Rain Mana

V roku 1984 sa Kim stretol so scenáristom Barrym Morrowom v meste Arlington v Texase. Stretnutie s Peekom na scenáristu hlboko zapôsobilo a jeho životný príbeh ho dojal.

„Neverím, že niekto mohol stráviť v spoločnosti Peeka päť minút a neodchádzal s ľahko znepokojivým pohľadom na seba samého, svet a náš potenciál ako ľudských bytostí,“ povedal neskôr Morrow.

Morrow na základe Kimovho života napísal scenár drámy Rain Man, o ktorej sme sa zmienili v úvode. Keď sa rozbehli prípravy na natáčanie, Dustin Hoffman, ktorý stvárnil hlavnú úlohu, sa s Kimom niekoľkokrát stretol. Chcel si byť istý, že presne zachytí jeho správanie, reč tela a spôsob myslenia.

Za svoj výkon si odniesol Oscara pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a vo svojej ďakovnej reči Kimovi Peekovi poďakoval. Oscara si odniesol aj Barry Morrow, ktorý svoju sošku Peekovi priamo daroval. Ten ju potom s hrdosťou nosil všade so sebou.

Profimedia

Záujem verejnosti ho tešil

Rain Man si celkovo odniesol veľmi pozitívne recenzie a stal sa aj divácky úspešným. To všetko viedlo k tomu, že sa ľudia začali o Kima Peeka a jeho život oveľa viac zaujímať. Kim spolu so svojím otcom navštevoval rôzne konferencie, televízne relácie a stal sa predmetom viacerých novinových článkov či dokumentárnych filmov.

Táto pozornosť Kimovi vôbec nevadila, ba práve naopak. Vďaka záujmu verejnosti mu stúplo sebavedomie. Mal radosť z toho, že sa ľudia o jeho príbeh zaujímajú. Spolu so svojím otcom sa angažovali za podporu a akceptáciu ľudí s autizmom a rôznymi inými hendikepmi.

V roku 2004 sa ale napokon prišlo na to, že Kim Peek autistom nebol.

Odborníci z NASA prostredníctvom počítačového tomografu a magnetickej rezonancie prišli na to, že Kim mal v skutočnosti takzvaný syndróm FG, ktorý spôsobil mutácie chromozómu X. Práve táto skutočnosť sa podpísala pod abnormálne funkcie Kimovho mozgu. Kim Peek zomrel 19. decembra 2009. Mal 58 rokov. Jeho otec Fran zomrel v roku 2014 vo veku 88 rokov.

Profimedia
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
17
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Na aukcii sa ponúkala záchodová doska Adolfa Hitlera. Predala sa za rekordnú sumu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME