Nedocenené filmové pecky, ktoré nezaslúžene zapadli, no mali by ste ich vidieť

Niekedy môže byť film neuveriteľne kvalitný, ale v kinách sa mu aj tak nemusí dariť.

Kritici a diváci sa nie vždy zhodnú, a pri niektorých filmoch je to vážne škoda. Dnes by sme vám radi predstavili 10 skvelých filmov, ktoré kritici (podľa nás oprávnene) vychválili, ale diváci ich v kinách odzívali. Je to ohromná škoda, pretože podľa nás ide o skvelé a mimoriadne kvalitné snímky.

Pri výbere sme kládli dôraz na žánrovú pestrosť, takže pevne veríme, že si nájdete svojho vlastného favorita.

Prvý človek

Damien Chazelle aj vo svojom najnovšom filme potvrdil, že patrí medzi najlepších mladých režisérov súčasnosti. Jeho biografická dráma o živote astronauta Neila Armstronga a jeho ceste na Mesiac kritikov uchvátila. Niet divu.

Išlo o herecky výborný, emocionálny a poriadne napínavý zážitok s perfektnou réžiou a hudbou. Diváci však tak nadšení neboli a niektorí filmu vytýkali, že je príliš málo patriotický. Keďže neobsahoval scénu vztýčenia americkej vlajky, mnohí diváci vyzývali na jeho bojkot.

Oklamaný

Ani ocenenie z Cannes pre najlepšiu réžiu tejto historickej dráme z obdobia americkej občianskej vojny príliš nepomohlo. Novinka talentovanej Sofie Coppoly sa síce tešila záujmu recenzentov, ale diváci sa väčšinou nudili a tento pozoruhodný komorný príbeh ich neoslovil. Pritom sa mohol pochváliť skvelou atmosférou, fantastickými hereckými výkonmi a sústredenou réžiou.

Nočné pohyby

Nezávislá tvorba je často mierená na menší okruh divákov, než mainstreamové filmy. To je prípad aj výbornej drámy Nočné pohyby od vynikajúcej režisérky Kelly Reichardt.

Tá predstavila nevšedný a pomalý thriller so silnými dramatickými momentami a veľkou myšlienkovou hĺbkou. Výsledkom však boli tristné hodnotenia divákov, ktorí nadšené recenzie kritikov ani trochu nezdieľali.

Adventureland

Príjemná komédia Adventureland sa zaslúžene tešila vrelému kritickému prijatiu a trochu nás prekvapuje, že ju diváci neprijali. Je totiž inteligentná, prístupná a plná sympatických postáv.

Fakty sú ale jasné. Hoci v tomto prípade nebolo divácke znechutenie tak veľké, ako vo vyššie spomenutých filmoch, stále malo ďaleko od všeobecného prijatia. Veľká škoda. Fanúšikovia kvalitných komédií by však Adventureland nemali prepásť.

Berberian Sound Studio

Menej známy artovo ladený horor Berberian Sound Studio je pre milovníkov kinematografie skutočnou lahôdkou. Režisér Peter Strickland v ňom odkazuje na klasiky žánru (napr. Alfreda Hitchcocka), ale zároveň rozohráva temný a surreálne znepokojivý príbeh, ktorý dokáže pohltiť.

Je pravdou, že režisérova poetika môže na mnohých pôsobiť až príliš radikálne, takže v tomto prípade sa diváckemu nezáujmu ani príliš nečudujeme. Napriek tomu je celkom škoda, že sa film nedostal k trochu širšiemu okruhu divákov.

Drive

Aj režisér Nicolas W. Refn patrí k veľmi výrazným zjavom, ktoré môžete buď milovať alebo nenávidieť. Jeho thriller Drive ponúkol skvelú vizuálnu stránku, nefalšované napätie a prekvapivý scenár. Niet preto divu, že sa tešil veľkej priazni kritikov.

Diváci takí ústretoví neboli, o čom svedčí aj fakt, že snímke prostredníctvom služby CinemaScore udelili hodnotenie C-. S odstupom rokov sa však Refnov film predsa len dočkal istého uznania aj v diváckych kruhoch, ale veľké masy aj tak neoslovil.

Annihilation

Výborné sci-fi Alexa Garlanda sa mohlo pochváliť podmanivým vizuálom, takmer až hororovou atmosférou a neodškriepiteľnou myšlienkovou podnetnosťou. Kritici filmu prorokovali, že sa z neho stane novodobá klasika, ale diváci až tak nadšení neboli, keďže Annihilation prostredníctvom CinemaScore udelili hodnotenie C.

Je pravdou, že Garlandova snímka si svoj okruh divákov našla, viacero tých, čo sa nechali zlákať trailerom a lákavou premisou však predsa len ostalo sklamaných.

Charlie a továreň na čokoládu

Adaptácia kultového detského románu Roalda Dahla sa mimoriadne vydarila. To si aspoň o filme Tima Burtona myslela kritická obec a menšina divákov. Tí sa nechali pohltiť úžasnou imaginatívnosťou, pomerne prekvapivo čiernym humorom a krásnou štylizáciou.

Celkom prekvapivo však väčšina návštevníkov kín nad filmom ohrnula nos. Prostredníctvom CinemaScore filmu síce diváci udelili výborné hodnotenie A-, ale na stránke Rotten Tomatoes Burtonove dielo ohodnotili len chabými 51%.

King Kong

Megalomanský remake klasického monster filmu, pod ktorým je podpísaný Peter Jackson, síce nie je ani zďaleka dokonalým dielom, ale rozhodne ide o kvalitnú porciu nefalšovaného dobrodružstva. Samozrejmosťou sú skvelí herci a vynikajúce vizuálne efekty. Kritici boli viac než spokojní, hoci niektorí Jacksonovi vyčítali až príliš prepálenú dĺžku.

Diváci sa do kín síce hrnuli vo veľkých počtoch, ale tento remake na nich veľký dojem neurobil, o čom svedčí aj znudených 50% na Rotten Tomatoes. King Kong by si aj napriek svojim chybám určite zaslúžil lepšie hodnotenie.

Prekliate dedičstvo

Prekliate dedičstvo viacerí kritici vychválili do nebies a označili ho za jeden z najlepších hororov posledných rokov. My im musíme dať za pravdu, keďže film Ariho Astera je neuveriteľne atmosférický, temný, depresívny a znepokojivý. A to všetko podporené fenomenálnymi hereckými výkonmi.

Diváci však s kritikmi neboli na jednej vlne a film im pripadal nudný, nechcene smiešny a zúfalo nestrašidelný. Koniec-koncov, hodnotenie z CinemaScore D+ hovorí za všetko. Film však zaznamenal finančný úspech a s odstupom času sa mu dostalo istého uznania aj medzi viacerými divákmi.

Titulná fotka: Universal Pictures

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
8 zaujímavých faktov o lietadlách, o ktorých si ani nevedel, že ich vedieť chceš


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME