Nedostatok spánku má čoraz viac ľudí. Čo všetko sa ti môže stať, keď budeš aj naďalej ponocovať?

Keď si bol malý, nechcel si spať a teraz…už to ľutuješ, však?

Zdroj: amenclinicsphotos ac/flickr.com (https://www.flickr.com/photos/[email protected]/14606095342)

Učíme sa alebo pracujeme dlho do noci, žijeme v strese, ale vždy sa nájde ešte trošku energie na to, aby sme znova pozreli, čo je na nete. Z minútky sa stáva hodina a ty opäť spíš len kruté štyri hodiny. Príde víkend, treba sa baviť a opäť je na scéne nekvalitný a nedostatočný spánok. Ak si si ešte nevšimol žiadne zmeny, bod pre teba. My ostatní sa vlečieme dňami ako polomŕtvi a túžobne hľadíme na každé miesto, kde by sa dalo čo i len na chvíľu zdriemnuť. Jedine matky sú akýmsi zázrakom ešte stále schopné existovať aj keď niekedy nespia vôbec. A ty si sa už dostal do štádia, keď si konečne ľahneš skôr, no nedá sa ti zaspať a dobre vieš, kvôli čomu to tak je. Máš to v prvej vete.

Vážne ochorenia a smrť

Áno, začneme hneď takto zhurta poriadne veľkým bu bu bu. Podľa National Sleep Foundation má spánková deprivácia za následok minimálne 100,000 dopravných nehôd, 76,000 zranení a 1,500 úmrtí za rok. Chronický nedostatok spánku vedie ku chorobám nášho srdca, zástave, či infarktu. Vysoký krvný tlak, cukrovka, mŕtvica…je toho dosť čo by ťa mohlo prekvapiť aj keď si myslíš, že tebe sa to stať nemôže, že si ešte mladý. Mýliš sa.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/insomnia-zsEdgn8o5g4aQ)

Zničená pleť

Toho sa desia hlavne ženy. Vačky pod očami a tmavé kruhy, ktoré sa neprekryjú ani make-upom. Ak pravidelne vynechávame spánok, naše telo vyplavuje viac kortizolu, stresového hormónu. A ak ho máme až príliš veľa, kolagén v našej pleti, ktorý ju udržuje hladkú a pevnú sa doslova rozpadáva.

Bolesť

Nedávne štúdie ukázali, že ľudia so spánkovou depriváciou sú citlivejší na akúkoľvek bolesť. Nedostatok spánku im znížil prah bolesti.

memehub.sk (https://upload.emefka.sk/posts/new/img1/97/51/69751.jpg)

Libido

Ak sme permanentne unavení a veľa toho nenaspíme je viac než jasné, že nás aj prejde chuť na sex. Nechce sa ti ani dýchať, nie to ešte súložiť. A tak z dlhodobého celibátu bývajú ďalšie ťažkosti, no priorita číslo jeden v posteli je momentálne sa konečne aspoň trošku vyspať.

Mentálna kapacita

Je jedno, či si noc predtým žúroval alebo máš len nekvalitný spánok. Mentálne si totálne zaostalý oproti ľuďom, ktorí spia normálne. Tvoje reakcie sú spomalené, nedostatočné a vôbec ti to nepáli. Viac zabúdaš a nevieš až tak efektívne riešiť problémy. Síce sa vieš dopovať kávou, či energeťákmi ale v porovnaní s čistou a oddýchnutou hlavou je to veľmi slabý odvar.

memehub.sk (https://upload.emefka.sk/posts/new/img2/75/70/87570.jpg)

Depresia

Zvýšené riziko vzniku depresie nie je až takým veľkým prekvapením. Veď keď nespíme, nie sme výkonní cez deň, nič sa nám nedarí a sme unavení, to je živná pôda pre depku. No zapamätaj si, že všetko je len dočasné. Aj tvoja depka má dátum spotreby. Stačí sa naučiť ,,mať na saláme veci“, ktoré nie sú až tak podstatné a miesto stresovania sa, skúsiť pravidelne a kvalitnejšie spať.

Halucinácie

Extrém, ktorý neprajeme nikomu zažiť. Mozog je už na tom tak zle, že začína produkovať obrazy, ktoré vôbec neexistujú a začína to celkom nenápadne. Ak sme sa doteraz nad sebou nezamysleli, je najvyšší čas so sebou niečo robiť. Niežeby čakal trojhlavý drak niekde pri chladničke, ale ak sa dnes musí niekto ešte dopraviť domov, radšej si vyberte hromadnú dopravu.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/up-deviantart-wake-n9v0Vus5M9uLe)

Priberanie na váhe

Neoddýchnuté telo potrebuje energiu. Najrýchlejšia, no vôbec nie správna cesta je do seba hodiť čokoládovú tyčinku a kávu a fungujeme ďalej. Vyvážená strava s dostatočným príjmom tekutín je základ pre zdravie človeka. Závisláčiť na sladkostiach je vysoko návykové, ale dá sa to zvládnuť. A aj keď si každé ráno myslíme, že toto je už náš koniec, potrebujeme pohyb. Ten nám rozprúdi cievy a je tiež istou formou sebazáchrany v takýchto prípadoch.

Zhoršená schopnosť sa vyjadrovať

Podľa jednej štúdie stačí ak človek nespí 36 hodín. Účastníci experimentu často opakovali slová alebo hovorili nezmysly. Mali veľmi monotónne a spomalené rozprávanie a nevedeli úplne vyjadriť svoje myšlienky, tak ako iní, vyspatí ľudia.

memehub.sk (https://upload.emefka.sk/posts/new/img1/20/48/92048.jpg)

Rakovina

Aj keď to ešte nie je úplne potvrdené, vedci (dúfame, že nie tí americkí) sa domnievajú, že existuje istý súvis medzi nedostatkom spánku a rakovinou prsníka a hrubého čreva.

Koľko potrebujeme spať?

Asi u každého z nás je zakorenené, že spať sa má 8 hodín. No nie vždy je to tak. Tak ako je každé telo inak geneticky vybavené, máme iné osobnosti a iné pracovné náplne, tak aj potreby spánku sa líšia a treba si to odsledovať na sebe. Odporúčané je spať 7 až 9 hodín. V skutočnosti len veľmi málo ľudí si vystačí s menej ako šesťhodinovým spánkom, aj keď to o sebe prehlasujú, no v skutočnosti si podľa štúdií namýšľajú výdrž a neuvedomujú si neustály pokles.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/insomnia-6LNwldsbzoFs4)

Nadľudia

Istí ľudia o sebe prehlasujú, že spávajú len štyri hodiny alebo menej a stačí im to. Tí sa zmestia do 1% populácie. Podľa genetičky Ying-Hui Fu za to môže istá genetická mutácia. A potom sú tu ľudia, ťažkí biznismeni, ktorí sa naučili na polyfázický spánok. Istý mladý projektový manažér spí 3 a pol hodiny v noci a cez deň si dáva trikrát po 20 minút spánku, na ktoré si musel prv veľmi ťažko zvykať, ale dokázal to a tak má skoro 2 mesiace ku každému roku ešte nazvyš. (Nepokúšajte sa praktizovať takéto metódy bez akéhokoľvek lekárskeho dohľadu a radšej sa choďte už konečne vyspať!)

Zdroj: etrend.sk/viralthread.com
Titulná fotka: amenclinicsphotos ac/flickr.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
31
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
8
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
21
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
14 konverzácií, ktoré by za triezva určite neprebehli


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME