Šialené kozmetické triky, ktoré sa robili v minulosti

Krokodílie exkrementy? To už radšej nie…

Zdroj: Shutterstock

Kozmetické produkty sú v dnešnej dobe úplnou samozrejmosťou. Existujú rôzne značky, druhy, farby a typy. Jednoducho, je si z čoho vyberať. Potreba skrášľovania však existovala rovnako aj v minulosti. Ženy túžili po mladšej a čistejšej pleti, ružových líčkach a farebných vlasoch.

Tento článok vám predstaví zopár šialených kozmetických trikov, ktoré sa používali v minulosti. Môžeme byť skutočne radi, že sa doba vyvinula a nič také už zažívať nemusíme. V kozmetickej histórii sa totiž skalopevne držali hesla: „Pre krásu sa trpí.“

Stroj na vytvorenie jamiek na tvári

Jamky sú aj v tomto období považované za niečo, čo ženu/chlapa skrášľuje. Vďaka tomu vyzerajú lepšie a zaujímavejšie. Väčšina z nás iba v tichosti závidí, pretože sa s nimi narodí iba veľmi malé percento ľudí. V roku 1936 v New Yorku sa ale rozhodli vyriešiť tento problém tak, že vynašli stroj, ktorý im tieto jamky urobí. Stroj sa nosil nad lícami a jeho súčasťou boli dva gombíky, ktoré tlačili do líc, aby vytvorili jamky.

Opakované používanie malo docieliť dlhodobé výsledky alebo zväčšenie jamiek u tých ľudí, ktorí ich mali nevýrazné. Vedci neskôr argumentovali, že takýto prístroj by ku kozmetickým zázrakom určite neprispel a jamky by nevytvoril. Taktiež tvrdili, že jeho dlhodobé používanie by viedlo k vzniku rakoviny.

Profimedia

Mihalnice

Od roku 1066 do 1485 sa za najkrajšiu časť ženskej tváre považovalo čelo. Preto, ak sa ženy chceli páčiť a potrebovali zvýrazniť túto črtu tváre, rozhodli sa zbaviť obočia a mihalníc. V porovnaní s dnešnými trendmi by toto určite neuspelo. Ženské tváre vyzerali ako vajíčka.

O troška neskôr, v rokoch 1533-1603, prišiel do sveta nový ošiaľ. Boli ním červené mihalnice. V tej dobe sedela na anglickom tróne kráľovná Alžbeta, ktorá svojimi ryšavými vlasmi ohúrila všetky ženy. Chceli farbu jej vlasov zrekonštruovať na svojich vlastných mihalniciach. Na ich zafarbovanie používali bobule a sadzu. To nebolo veľmi múdre, pretože došlo aj k úplnej strate mihalníc kvôli toxickým zlúčeninám, ktoré sa v ich „prípravkoch“ nachádzali.

Olovo v kozmetike

V starovekom Egypte bola na očiach veľmi populárna silná čierna kozmetika. Používali na to ceruzku, ktorá sa vyrábala zväčša zo sadze a kovu (najmä olova). Tieto kozmetické triky im nezaručili iba krásu, ale aj dosť veľa očných infekcií a iných ťažkostí. Olovo sa stalo natoľko populárne, že v starovekom Grécku z neho robili masky na celú tvár. Jeho účinok mal dopomôcť k strate nečistôt a tvár mala ostať biela (olovo používali aj na to, aby pleť bola mramorovo biela) a čistá.

Olovo sa nepoužívalo iba na tvár, ale taktiež aj na farbenie vlasov. Ženy v histórii sa stali závislé od kozmetiky, ktorá ich skrášľovala a z ktorej boli ešte belšie ako predtým. Zastavila ich iba smrť. Ukázalo sa, že rôzne produkty, ktoré používali, obsahovali väčšie množstvo olova. Táto toxická látka otrávila telo natoľko, že došlo k viacerým úmrtiam. V dnešnej dobe je olova v kozmetike stále menej a menej. V minulosti totižto nevedeli o všetkých následkoch, ktoré prinesie.

Profimedia

Exkrementy a moč

V starovekom Grécku a Ríme bola ešte jedna obľúbená skrášľujúca metóda. Išlo o kúpanie sa v krokodílích exkrementoch. Ľudia tej doby verili, že tento „produkt“ má nestarnúce účinky. Používali ho pri kúpaní celého tela, ale aj ako masky a zábaly na tvár. Napriek tomu, že to znie veľmi odpudivo, žiadne fatálne následky z toho neboli.

Niečo podobné sa odohrávalo v starovekej Indii, kde sa rozhodli používať moč a kravský hnoj na to, aby sa zbavili nečistôt na pleti. Dokonca to malo pomôcť aj boľavým pätám. Táto doba už zrazu nevyzerá až tak zle, že?

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
22
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
11
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zľahla sa po nich zem. 9 záhadných a mrazivých prípadov zmiznutí ľudí na Slovensku (2. časť)


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME