Slávne hollywoodske filmy, ktoré sa nakrúcali na Slovensku

Americkí filmári si niekoľkokrát kvôli lákavým lokáciám vybrali aj našu krajinu.

Na Slovensku sa síce zvyknú rôzne filmy nakrúcať pomerne často, ale menej často sem zamieri štáb nejakej vysokorozpočtovej hollywoodskej produkcie.

V minulosti však viacerí tvorcovia neodolali našej krásnej prírode a starodávnym hradom a zámkom, takže aj tu vzniklo niekoľko zaujímavých historických či fantasy titulov. V našom článku vám predstavíme tie najznámejšie z nich.

Eragon

Adaptácia fantasy románu Christophera Paoliniho nedopadla príliš slávne, ale slovenskí diváci sa v nej mohli aspoň pokochať miestnou krásnou prírodou. Filmári nakrúcali najmä vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji.

Mierotvorca

Celkom úspešný thriller Mierotvorca s Nicole Kidman a Georgeom Clooneym sa nakrúcal prevažne v Európe, hoci príbeh sa odohrával vo Viedni, Sarajeve a v New Yorku. Hlavné nakrúcanie prebehlo v Macedónsku, avšak filmári sa zastavili aj v Bratislave, kde natočili niekoľko akčných scén.

Dračie srdce

Pomerne kultové fantasy Dračie srdce patrí asi k najznámejším titulom, ktoré sa na Slovensku nakrúcali. Filmári točili v okolí Čachtického a Spišského hradu, ako aj v Slovenskom raji, kde neskôr nakrúcal aj štáb Eragona. Na filme sa podieľalo aj viacero slovenských tvorcov.

Upír Nosferatu

Hororová klasika z roku 1922 dnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Snímka F. W. Murnaua sa síce odohrávala v Transylvánii, ale štáb natočil potrebné scény v okolí Oravského hradu, vo Vysokých Tatrách, vo Vrátnej doline a v okolí rieky Váh.

Za nepriateľskou líniou

Dramatický vojnový thriller sa nakrúcal na viacerých slovenských miestach, hlavná časť natáčania sa uskutočnila vo Veľkej Fatre, v Ľubochnianskej doline či v obci Háj. Práve v posledne menovanej dedine zostala z produkcie socha anjela. Niekoľko vedľajších úloh si tiež strihli slovenskí herci.

Červená volavka

Minuloročný špionážny thriller s Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe sa nakrúcal aj na Slovensku, konkrétne v bratislavskej Petržalke. Film Francisa Lawrencea kritika síce neprijala príliš kladne, ale o vyslovenú stratu času tiež nejde a svojich divákov si iste našiel aj v našich končinách.

Povstanie

Povstanie je drámou z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré rozpráva skutočný príbeh povstania vo varšavskom gete, ku ktorému došlo v roku 1943. Hlavnú úlohu si v televíznom projekte strihol David Schwimmer, Hank Azaria, Leelee Sobieski či Jon Voight. Okrem iného sa natáčalo aj v Bratislave.

Kull dobyvateľ

Vcelku zaslúžene zabudnutá akčná fantasy s kedysi populárnym Kevinom Sorbom zo seriálu Hercules sa tiež nakrúcala na Slovensku. Štáb okrem našej prírody využil aj lákavé prostredie rôznych hradov, konkrétne Devína, Spišského hradu a Červeného Kameňa.

Posledná légia

Aj posledná légia nakrúcala niektoré svoje scény na Spišskom hrade a Červenom Kameni, resp. v ich okolí. Išlo o dobrodružný fantasy film, v ktorom si zahrali také esá ako Colin Firth, Ben Kingsley či Peter Mullan. Kriticky však rozhodne nešlo o úspešný projekt.

Lev v zime

Televízna adaptácia divadelnej hry Jamesa Goldmana sa odohrávala v roku 1183 počas panovania Henryho II. Vo filme si zahrala celá plejáda skvelých hercov. Menovať môžeme napríklad Patricka Stewarta, Glenn Close či Jonathana Rhya Meyersa. Aj v tomto prípade sa nakrúcalo najmä v okolí Spišského hradu.

Titulná fotka: Twentieth Century Fox Film Corporation

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ruská umelkyňa zvečnila kultové meme v maľbách. Pepe the frog dostal novú tvár


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME