Tvrdil, že dokáže komunikovať s anjelmi a meniť kovy na zlato. Kto vlastne bol Edward Kelley?

Edward Kelley patrí k najznámejším alchymistom vôbec.

Zdroj: Profimedia

V minulosti sa medzi vzdelancami tešila veľkej obľube alchýmia. Tá bola akýmsi mixom skutočných vied ako fyzika či chémia a zároveň pseudovedeckých teórií typu astrológia či mágia. V mnohom teda išlo o prvotný stupeň moderného vedeckého bádania.

Alchýmii sa darilo v rôznych častiach sveta, vrátane arabských krajín, Indie či Číny. Veľmi populárna bola aj v Európe. Medzi najznámejších alchymistov, ktorí na starom kontinente pôsobili, patrí Edward Kelley. Ten má na konte nielen viaceré smelé tvrdenia, ale aj rôzne podvody a pokus o útek z väzenia.

Jan Matejko/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Alchemy#/media/File:Alchemik_Sedziwoj_Matejko.JPG)

Nejasná mladosť

Edward Kelley sa narodil v roku 1555 v anglickom Worcestri. Jeho mladosť a študijné roky nie sú dobre zdokumentované. Je možné, že istú dobu študoval na univerzite v Oxforde pod menom Edward Talbot. Je ale pravdepodobné, že štúdiá napokon nedokončil. To mu však nebránilo v tom, aby o sebe tvrdil, že je erudovaný vzdelanec, a dokonca používal aj univerzitné tituly.

V rodnom meste pracoval ako lekárnik a pomocník v advokátskej kancelárii. Práve tu sa dopustil prvého pokusu o podvod. Pravdepodobne sfalšoval nejaké advokátske listiny, avšak bol odhalený a za trest ho posadili na pranier a odrezali mu tiež obe uši.

Profimedia

Po odpykaní trestu sa začal viac zaujímať o alchýmiu. Študoval spisy o mágii či nekromancii a vyhlasoval o sebe, že dokáže komunikovať s anjelmi. Vyhľadal ďalšieho známeho mystika a alchymistu Johna Deeho. Ten bol jeho „schopnosťou“ komunikácie s nebeskými bytosťami ohúrený a prijal ho ako svojho pomocníka. Usporiadali spolu mnoho špiritistických seáns, počas ktorých Kelley slúžil ako médium, cez ktoré prehovárali anjelské bytosti.

Jazyk anjelov

Kelley tvrdil, že anjeli sa s ním rozprávajú podivným a cudzím jazykom, ktorý nazval jazyk enoch. Týmto jazykom podľa Kelleyho rozprávajú všetci v nebi, ale aj démoni v pekle. Okrem iného malo ísť o jazyk, ktorým hovoril Adam v rajskej záhrade a z ktorého následne vznikli všetky ostatné jazyky. Spolu s Johnom Deem vytvorili aj jeho abecedu. Anjeli Kelleyho tiež údajne mali nasmerovať k jeho manželke, istej Joan Cooper, ktorej pomáhal s výchovou jej dvoch detí.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Enochian_magic#/media/File:Holytable.jpg)

Jednou z hlavných otázok, ktoré zamestnávali alchymistov danej doby, bola snaha nájsť takzvaný kameň mudrcov. Pod týmto názvom sa skrývala schopnosť meniť bežné kovy na zlato. Aj Kelley sa o túto problematiku živo zaujímal. Vystatoval sa dokonca, že sám pozná recept, ako premeniť kov na zlato. Používal na to špeciálnu ortuť. Podľa všetkého ale išlo len o lacný trik, ktorý síce na prvý pohľad dokázal ľudí uchvátiť, ale neskôr ho zrejme väčšina prekukla.

Podobne to bolo aj v roku 1584, keď Kelley a Dee dorazili do Prahy a namierili si to priamo za cisárom Rudolfom II. Tvrdili, že mu musia nutne predať posolstvo od anjelov. Kelley navyše podľa niektorých záznamov panovníka svojou schopnosťou meniť kovy na zlato ohúril, ale zrejme to netrvalo dlho.

Cisár sa totiž k obom alchymistom správal odmerane a chladne. Navyše len krátko po ich spektakulárnej audiencii si na nich posvietila aj inkvizícia a obaja boli obvinení z čarodejníctva. Zachránili sa až útekom do Poľska, odkiaľ sa následne presunuli do Saska. O tri mesiace sa ale tajne vrátili a našli podporu u bohatého veľmoža Viliama z Rožmberka v Třeboni, kde pokračovali vo svojich alchymistických pokusoch.

Vzostup

O Kelleyho schopnostiach si s úžasom hovorili obyčajní ľudia aj šľachta. Zároveň ale medzi ním a Johnom Deem narastali nezhody. Tie boli pravdepodobne spôsobené odlišným záujmom oboch mužov. Kelley sa chcel viac venovať alchýmii, zatiaľ čo Dee plánoval klásť dôraz na komunikáciu s anjelmi. Na to ale potreboval Kelleyho ako médium. Roztržka napokon vyvrcholila Deeho odchodom do Anglicka v roku 1589.

Wikimedia Commons (https://cs.wikipedia.org/wiki/Edward_Kelley#/media/Soubor:Edward_Kelley._Stipple_engraving_by_R._Cooper._Wellcome_V0003198.jpg)

Kelley síce ostal sám, ale darilo sa mu viac než dobre. Mal solídne majetky a tešil sa veľkej úcte. Neskôr sa o jeho pokusy začal viac zaujímať aj cisár Rudolf II., ktorý bol sám veľkým fanúšikom alchýmie. Od Kelleyho chcel, aby mu vyrobil elixír mladosti, o čo sa tento alchymista naozaj pokúšal (netreba snáď dodávať, že neúspešne). Kelleymu sa darilo celých 10 rokov (medzi rokmi 1580 až 1590) a cisár ho dokonca povýšil do šľachtického stavu.

Pád do nemilosti, väzenie a smrť

Začiatok Kelleyho pádu môžeme datovať do roku 1591. Dostal sa totiž do konfliktu s úradníkom na cisárskom dvore Jiřím Hunklerom. Vyzval ho na duel, z ktorého vyšiel ako víťaz Kelley. Hunkler zomrel, ale to sa ani trochu nepáčilo cisárovi. Kelleyho dal zatknúť a uväzniť na hrade Křivoklát.

Niektorí historici poukazovali tiež na možnosť, že cisár uväznil Kelleyho preto, lebo naozaj veril jeho schopnosti meniť kovy na zlato a obával sa, že by mohol utiecť. Rudolf II. mu teda prikázal, nech vyrobí z kovov zlato, tak ako sľuboval. Kelley súhlasil, vďaka čomu sa po skoro troch rokoch väzenia dostal na slobodu.

Shutterstock

Ako sme ale napísali vyššie, Kelley dokázal ohromovať len obyčajnými trikmi a v skutočnosti kovy na zlato meniť nevedel. To mu vynieslo ďalší pobyt za mrežami, tentokrát na hrade Hněvín v Moste. Mystikovi sa však nechcelo stráviť zvyšok života za mrežami a pokúsil sa utiecť. Jeho manželka mu priniesla pevný povraz, ktorý Kelley v noci spustil z veže a pokúsil sa po ňom zliezť. Nepodarilo sa to. Povraz sa pretrhol a Kelley skončil so zlomenou nohou a ďalšími zraneniami. O tom, ako tento mystik zomrel, ale existujú rôzne tvrdenia.

Podľa jedných dostal milosť od cisára, ale v dôsledku zranení, ktoré si spôsobil pri pokuse o útek, trpel veľkými bolesťami. Nemohol tiež poriadne chodiť a v roku 1597 si vzal život tak, že sa pred očami svojej manželky a detí otrávil. Iní zase tvrdia, že po jeho nepodarenom úteku jeho manželka intervenovala u cisára, aby Kelleymu udelil milosť, avšak kým to panovník stihol urobiť, Kelley zomrel v dôsledku zranení priamo vo väzení.

Profimedia

Odkazy vo filmoch

Edward Kelley sa ale dodnes teší pomerne veľkej popularite, a to najmä v rôznych ezoterických či magických kruhoch. Jeho jazyk enoch sa používa pri ceremoniálnej mágii a mohli sme sa s ním stretnúť aj v niektorých hororoch. Za všetky môžeme spomenúť napríklad Prekliate dedičstvo, House of Fallen či Čarodejnica.

Edward Kelley slúžil ako inšpirácia aj pre režisérov Daniela Myricka a Eduarda Sáncheza pri tvorbe ich slávneho hororu Záhada Blair Witch. Meno blairskej čarodejnice Elly Kedward je vlastne anagramom Kelleyho mena.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Medveď, ktorý skonzumoval 30 kg kokaínu, bude mať svoj vlastný film


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME