Veci, ktoré by bolo dobré začať robiť a uvedomiť si, kým máš ešte dvadsať

Nech to máš z krku a môžeš si užívať život…

Zdroj: Jp Valery / Unsplash

Tak a je to tu. Máš dvadsať, prípadne čo-to po dvadsiatke, ale na tridsať ti ešte rozhodne neťahá. Detstvo sa oficiálne skončilo – bojíš sa sadnúť si na hojdačku na ihrisku kvôli nosnosti a pri chorobe ti už mama nedonesie nakrájané jabĺčko až do postele. Musíš začať robiť kvantum vecí, ktoré si doposiaľ nemusel, musíš sa začať správať ako reálny dospelák, a vôbec ti to teda nevonia.

Veci, ktoré sú na tomto zozname, robiť nemusíš. Nikto ti za to nedá pokutu, ani jednu po hube, nikto nebude riešiť, keď ich nebudeš robiť. Len ty. Jedného dňa, o desať či pätnásť rokov neskôr, si budeš búchať hlavu o stenu a spytovať sa samého seba, prečo si ich neurobil. Tak prečo tomu neskúsiť predísť?

1. Urobiť si vodičák

Pokiaľ neplánuješ prežiť život ako krtko, bažiť po sociálnych dávkach a celý deň len kukliť pod perinou, hniť a nariekať, je veľmi pravdepodobné, že budeš musieť niekam chodiť. Na prednášky, do práce, na stretnutia… jednoducho, z bodu A do bodu B. A za predpokladu, že sú tieto dva body od seba vzdialené viac ako tri metre, sa tam budeš musieť nejakým spôsobom dopraviť.

Mestská hromadná doprava je možnosť, ale nebudeme si klamať – je to veľmi smradľavá, prepotená a nespoľahlivá možnosť plná všakovakých indivíduí, s ktorými rozhodne nechceš sedieť v spoločnom metri štvorcovom. Je jasné, že nie každý si môže dovoliť na posedenie vysoliť stovky na vodičák a následne tisícky na auto, ale… je tu jedno veľké ALE.

why kei / Unsplash (https://unsplash.com/photos/8e2gal_GIE8)

Táto investícia sa v konečnom dôsledku vypláca. Ceny lístkov verejnej dopravy išli podstatne hore a ich kúpa už v porovnaní s tankovaním nie je natoľko výhodná, ako to bolo kedysi. Keď k tomu prirátame fakt, že internetové bazáre priam prekypujú ojazdenými vozidlami za prijateľné ceny, začína táto investícia vyzerať stále rozumnejšie.

Áno, za pár stoviek to nebude Porsche. Bude to hrdzavá hrča, ktorá o dva roky už možno neprejde emisnou, ale budeš si v nej hovieť len ty a na začiatok to bohate stačí.

2. Naučiť sa hospodáriť s peniazmi

Lebo peniaze vládnu svetu. Nech si hovorí, kto chce, čo chce o láske, priateľoch, srdečných objatiach a o tom, že toto sú tie skutočné hodnoty, na ktorých záleží. Pokiaľ niekto seriózne nezačne stavať bytovky, v ktorých sa budú nájmy platiť láskou, priateľmi (táto položka by možno prešla niekde na čiernom trhu) a srdečným objatím, tak je celá táto debata bezpredmetná. Takže opäť, peniaze vládnu svetu.

Ale to ešte neznamená, že musia vládnuť aj tebe. Pokojne si choď, buď ich otrokom, rátaj každý cent a ži od výplaty k výplate, ak máš pocit, že toto je to, čo robí život vlastne skutočným. Alebo sa na to celé vys*r a nauč sa s nimi hospodáriť.

Fakt to nebude prechádzka ružovou záhradou, fakt nebude jednoduché skonsolidovať všetky svoje výdavky a z pár chabých stoviek zaplatiť nájom, neskapať od hladu a ešte si aj odložiť na dôchodok. Avšak, nie je to nemožné a stojí to za to.

Jp Valery / Unsplash (https://unsplash.com/photos/9BatP4ovW2I)

3. Zbaviť sa toxických ľudí

Negativity je na svete dosť, nepotrebuješ sa obklopovať idiotmi. Tých v živote ešte postretávaš kvantum a budú v pozícii, že ich nebude možné ignorovať (viď tvoj šéf). Naozaj nie je nutné, aby si si na prsiach choval ešte aj tých, ktorých sa ignorovať dá.

Ľudia, ktorí ťa využívajú, neustále sa na niečo sťažujú, nariekajú, ľutujú sa a za svoje nešťastie vinia všetko a všetkých okolo seba, ti len zbytočne odčerpávajú energiu a nedávajú za to nič na oplátku. Preč s nimi. Kúp si radšej rybičku.

Alexis Brown / Unsplash (https://unsplash.com/photos/-Xv7k95vOFA)

4. Variť

Menu za štyri éčka neznie ako enormná finančná pálka, ale daj si to krát päť. Nemusíš mať doktorát z matfyzu, aby ti vyšlo číslo dvadsať a za dvacku sa už nejaké to schopné jedlo ukuchtiť dá. Nebude to gastro nebo – po prvé, nie si Pohlreich, a po druhé, stále sa bavíme o dvacke – za to mušle zo Stredozemného mora na Slovensku asi nekúpiš.

Iba také tie, čo sa sem kanálmi cez splašky doplavili aj samy, a potom ich supermarket prebaľuje do štýlových obalov, lebo h*vno v štýlovom obale našincovi očividne smrdí menej. Ale o tom potom.

Alyson McPhee / Unsplash (https://unsplash.com/photos/yWG-ndhxvqY)

5. Pracovať efektívne

Dnes je každý strašne vyťažený, strašne „busy“, strašne „neviem, kde mi hlava stojí“ a strašne „hŕŕŕ“. Makajú v troch robotách za minimálnu mzdu, aby im po výplate vyšlo vôbec na šeky a hlúpo sa nazdávajú, že zarábať viac musí automaticky znamenať pracovať viac. Viac, častejšie, dlhšie, ideálne na štyroch rôznych miestach a žrať len počas pobytu na záchode, lebo to šetrí čas.

Tento životný štýl, nekonečnú naháňačku za vyššou výplatou, im nikto neberie, ale rovnako nikto nebude tvrdiť, že je to múdre. Pretože zarábať viac naozaj neznamená pracovať viac, ale pracovať efektívnejšie. Nájsť si prácu, popri ktorej sa stíha aj niečo iné, nájsť si bokovku, kde si človek sám koriguje, koľko času ňou strávi a koľko v nej zarobí.

bruce mars / Unsplash (https://unsplash.com/photos/FWVMhUa_wbY)

Ha, tak takto to možno funguje v tej vašej Amerike, ale u nás? H*vno v Amerike, aj u nás to funguje. Všade vo svete to funguje (ak chceš v tejto fáze napísať, že v krajinách tretieho sveta, kde ešte stále nemajú pitnú vodu, to takto nefunguje, tak si daj rovno facku). Pretože kto chce nájsť lepšiu prácu, kto chce byť pánom svojho času, práce aj pláce, ten si nájde spôsob, akým to fungovať bude. No komu je jednoduchšie mukliť za tri päťdesiat v hrubom…

6. Začať chodiť

Peši. Po schodoch, na prechádzky, ak je to možné, tak pokojne aj do práce. Dnešná kultúra je pomerne sedavá, ľuďom chýba pohyb a chôdza, a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, chôdza je ideálnym spôsobom, ako ho do svojho života zaradiť. Je to veľmi nenáročná aktivita, nepotrebuješ na ňu pľúca športovca, svalovú výbavu na motívy Schwarzeneggra ani kondičku. Len chuť a pár minút svojho času navyše.

Arturo Castaneyra/ Unsplash (https://unsplash.com/photos/tPE60iK97qw)

7. Starať sa o svoje zuby

Zuby sú dôležité. Okrem toho, že ich máš rovno uprostred ksichtu, čo je v dnešnej dobe zameranej na estetický vizuál očividne dôležité, majú kazy a podobné srandy veľmi negatívny vplyv na tvoje celkové zdravie.

Ale, nalejme si čistého vína – efekt chorého chrupu na srdce či obličky je ti v tejto fáze asi rovnako ukradnutý, ako vaginálna mykóza susedy Boženky (tí ľudia dnes na balkóne rozoberajú naozaj čokoľvek).

Takže inak. Videl si už niekedy účet za celkovú rekonštrukciu chrupu? Vieš, že sa nebavíme o dvacke, ani o stovkách, ale dokonca tisícoch? A vieš, že to niekedy aj napriek dvojitej anestézii strašne bolí?! To je naozaj veľká daň za to, že si nebol v dvadsiatke ochotný ísť na dentálnu hygienu, prípadne si poriadne tie tesáky čistiť.

Alex / Unsplash (https://unsplash.com/photos/7ByfI6Fpi90)

8. Investovať do kvalitných vecí

Nikto nehovorí o kúpe zlata, nehnuteľností či investovaní do pofidérnych kryptomien, ktorých meno znie skôr ako prípravok proti hemoroidom. Stačí začať od maličkostí. Keď si kúpiš lacné gate, za týždeň budeš mať dieru na r*ti, spoločenskú potupu na krku a nulu na účte. A z tej nuly na účte si budeš musieť kúpiť čo? Presne tak, ďalšie nohavice.

Square / Unsplash (https://unsplash.com/photos/XvS-uKUoUao)

9. Kupovať si kvalitné topánky

Ako hovorí moja babka (a je to naozaj múdra žena), topánky za teba musia chodiť samy. A ako hovoria tvoje uplakané čongále, topánky za desať eur samy teda rozhodne nechodia. Ortopedické papučky nie sú práve dvakrát zvodné, a keďže ty máš dvadsať, chceš sa páčiť a chceš byť zvodná, radšej by si si nechala tie nohy odoperovať, ako ich odela do niečoho takého.

Žijeme v dvadsiatom prvom storočí a dnes je už trh s topánkami natoľko pestrý, že netreba robiť kompromisy. Nie je na výber len z lodičiek a spomínaných ortopedických pantoflí z lekárne… existuje nespočetne veľa druhov topánok, ktoré sú ako pekné, tak aj pohodlné a kvalitné. Nestoja síce päť korún, ale tvoje zdravé, neploché a nespuchnuté nôžky sa ti za ne o pár rokov jednoznačne poďakujú.

JESHOOTS.COM / Unsplash (https://unsplash.com/photos/n-K52FBRwRY)


Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
30
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
30
Jeej
Uups Uups
8
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 odpovedí na zaujímavé otázky, ktoré ti rozšíria obzory

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME