Vedci dokážu na základe príspevkov na internete predpovedať rozchod 3 mesiace dopredu

U ľudí, u ktorých sa schyľuje k rozchodu, sa v internetových príspevkoch objavujú výrazné zmeny v jazyku.

Zdroj: Shutterstock

Predikovanie budúcnosti je, samozrejme, veľmi zradné, hoci vedci nám na základe niekoľkých informácií dokážu poskytnúť plus-mínus hodnoverné údaje. A zdá sa, že to platí aj v takej intímnej sfére, akou sú ľudské vzťahy. Ako uvádza aj portál IFLScience, vedci dokážu len na základe statusov na sociálnych sieťach predpovedať rozchod až tri mesiace predtým, než skutočne nastane!

Analýza viac ako milióna príspevkov

Odborníci z univerzity v Texase v rámci rozsiahleho výskumu analyzovali viac ako 1 milión príspevkov od celkovo 6 803 používateľov na sociálnej sieti Reddit. Konkrétne sa zameriavali na tých používateľov, ktorí zverejnili príspevok v skupine BreakUps (v preklade Rozchody). Ako hovorí už jej názov, prispievajú do nej hlavne ľudia, ktorí sa s partnerom práve rozišli. Vedci si následne preklepli príspevky týchto používateľov niekoľko mesiacov dozadu.

Shutterstock

Zaujímalo ich, či sa v čase pred rozchodom nejakým spôsobom zmenil ich textový prejav a jazyk ich príspevkov. Inak povedané: Chceli zistiť, či sa z ich správania na Reddite dalo vyčítať, že sa v ich živote schyľuje k rozchodu. Výsledky výskumu potvrdili, že náznaky rozchodu boli v príspevkoch prítomné tri mesiace predtým, než k oddeleniu partnerov skutočne došlo.

Zmena vo vyjadrovaní prezradila veľa

Odborníci si všimli, že v tomto období sa v príspevkoch objavuje vo zvýšenej frekvencii viacero špecifických slov, ktoré indikujú vzťahové problémy. Všimli si napríklad zvýšený výskyt slov „ja“, „my“ a kognitívneho spracovania slov. Často sa objavovali aj predložky či zámená.

Výskumníci to uviedli na nasledovnom príklade (dôležité slová sú vyznačené tučným písmom): Nie som rozhodný, či mám, alebo nemám zdieľať svoj príbeh. Potrebujem pomoc, pretože sa cítim stratený. Ale môj príbeh je dlhý a nie som si istý, či je vôbec hodný zdieľania.“ V tomto odkaze nájdeme podľa vedcov hneď niekoľko náznakov, ktoré poukazujú na problémy, depresívne pocity a vyjadrenie akejsi neistoty.

Shutterstock

Zaujímavé ale je, že používatelia v podobnom štýle písali aj v prípade, ak nešlo o vzťahy, ale o úplne inú tému. Podľa psychologičky Sarah Seraj to môže znamenať, že ľudia sú si vedomí, že sa v ich živote blíži rozchod. Tento fakt následne ovplyvňuje celý ich život.

Čo si ale používatelia pravdepodobne neuvedomujú, je práve zmena v ich jazykovom vyjadrovaní. „Môže nám to ale veľa povedať o ich emocionálnom prežívaní či psychologickom stave,“ dodala Seraj. V konečnej štúdii sa píše, že podobná zmena v jazyku bola najviac viditeľná počas týždňa, keď k rozchodu došlo. K normálnemu vyjadrovaniu sa používatelia následne vrátili až postupne, behom ďalších 6 mesiacov.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 vtipných tweetov, po ktorých sa budeš cítiť ešte viac single ako predtým


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME