Vianočné tipy na unikátne slovenské rozprávkové knihy

Klasické slovenské rozprávky z vydavateľstva TATRAN potešia každého knihomoľa.

Zdroj: Mona Rose/EMEFKA

Vianoce sú za dverami a vy už určite viete, že jedným z najobľúbenejších a najkrajších darčekov pod stromčekom sú knihy. Knihy totiž dokonale dokresľujú pohodovú vianočnú atmosféru. O to viac, ak ide o rozprávkové knihy a navyše o naše slovenské klasiky. Najkrajšie na nich je, že tak ako potešia nás dospelákov, potešia aj naše deti, krstniatka, netere a synovcov či mladších súrodencov. Pretože, čo je viac ako nájsť si pod stromčekom čarovný knižný príbeh?

Dnes sme si pre vás pripravili pár horúcich tipov na nádherné slovenské rozprávkové klasiky z vydavateľstva TATRAN, ktoré jednoznačne potešia všetky deti od 0 do 100 rokov.

Mona Rose/EMEFKA

Božena Němcová – Slovenské rozprávky a povesti I, II

Ak hľadáte dokonalý vianočný darček pre každého knihomoľa či zberateľa luxusných knižných zväzkov, alebo len chcete potešiť vaše dieťa, Slovenské rozprávky a povesti I, II sú dokonalou voľbou. Tento rok totiž oslavujú Slováci aj Česi 200. výročie narodenia Boženy Němcovej a vydavateľstvo TATRAN si pri tejto významnej príležitosti pripravilo pre svojich čitateľov kompletné vydanie jej slovenských rozprávok.

Mona Rose/EMEFKA

Toto luxusné kazetové vydanie obsahuje dva zväzky, v ktorých nájdete 60 rozprávok v preklade Jany Pácalovej-Piročšákovej, obohatené prekrásnymi a dychberúcimi ilustráciami akademického maliara Igora Piačku.

Mona Rose/EMEFKA

Božena Němcová sa na cestách po Slovensku zoznámila so štúrovcami a cez nich so slovenskými rozprávkami. To ju inšpirovalo a znovu sa začala venovať ich písaniu. Autorka navštívila Slovensko celkom štyrikrát a zakaždým tu nazbierala materiál pre svoju tvorbu. Z jej legendárnych rozprávok Soľ nad zlato a O dvanástich mesiačikoch sa stali natoľko vzácne filmové námety, že ich televízie pravidelne zaraďujú do vianočných programov.

Rovnako obľúbené sú aj rozprávky Pamodaj šťastia, lavička alebo O Slnečníkovi, Veterníkovi, Mesačníkovi, krásnej Uliane a dvoch tátošíkoch, ktorých nezabudnuteľne stvárnili českí herci s neprekonateľným Eduardom Cupákom.

Kazetové vydanie kníh Slovenské rozprávky a povesti I, II si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Samuel Reuss – Rozprávky starých Slovákov

Ďalším výnimočným dielom vhodným aj pre zberateľov sú Rozprávky starých Slovákov od Samuela Reussa. Reuss bol prvý slovenský uchovávateľ a zapisovateľ pôvodných slovenských rozprávok, hoci dnes za najvýznamnejšieho a najznámejšieho rozprávkara 19. storočia považujeme Pavla Dobšinského.

Vydavateľstvo TATRAN predstavuje slovenskému čitateľovi dnes už neprávom zabudnutého autora a prináša nám slovenské rozprávky v ich najčistejšej a najpôvodnejšej verzii, v akej ešte neboli publikované. Ich najväčšou prednosťou je surová autentickosť, s akou sú zaznamenané. Reuss ich nemenil, takže sú kvôli hororovým prvkom a drsným scénam určené dospelému čitateľovi. Rozprávky navyše obsahujú aj autentický komentár Samuela Reussa.

Mona Rose/EMEFKA

Reussove rozprávky sa v porovnaní s Dobšinským líšia v mnohých detailoch. Napríklad, v rozprávke Lomidrevo kladie Reuss dôraz na družnosť a priateľstvo hlavného hrdinu, kým u Dobšinského je to skôr samoľúby a márnomyseľný silák.

Pri čítaní Rozprávok starých Slovákov hlboko vnímame čaro rozprávania, ktoré zvýrazňuje vysokú a čistú morálku hlavných postáv, ako to vyzdvihuje aj autor vo svojich komentároch. Sám si nesmierne cenil ľudové rozprávky, ktoré podľa neho vypovedajú o národnom živote našich predkov. Bol presvedčený o starožitnosti slovenskej kultúry a rozprávky považoval za autentické historické pramene.

Knihu Rozprávky starých Slovákov si môžeš objednať tu.

M. A. Jerský – Maroško a Medko

Ak hľadáte knižku vhodnú aj pre tie najmenšie detičky, s knihou Maroško a Medko určite nešliapnete vedľa. Táto nádherná veršovaná rozprávka zo salaša je primárne určená pre najmenších milovníkov prírody, no poteší aj všetkých rodičov. Maroškov príbeh vás totiž prenesie do detstva bez najmodernejších technológií a navodí príjemnú nostalgickú atmosféru. Celý príbeh dopĺňajú ilustrácie akademického maliara Jána Hálu, ktoré vás vtiahnu do tatranskej prírody.

Neváhajte a začítajte sa do veršovaného príbehu o Maroškovi, ktorého snom je ísť cez prázdniny na salaš a vyskúšať si prácu honelníka. Sen sa mu síce splní, no pri paši mu ovcu ukradne medveď a zvieratká z lesa mu ponúknu pomoc, stačí len trikrát zapískať. Maroško pomoc využije a na konci rozprávky sa spoločne na salaši radujú. Všetko sa na dobré obráti – ovečka sa vráti do košiara a zlo je potrestané.

Knihu Maroško a Medko si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Pavol Dobšinský – Prostonárodné slovenské rozprávky

Prostonárodné slovenské rozprávky Pavla Dobšinského v jazykovej úprave Eugena Paulinyho a s klasickými ilustráciami Martina Benku vyšli prvýkrát v troch zväzkoch v roku 1958 a naposledy v roku 1973. Po viac ako 40 rokoch vychádzajú opäť, a to v tejto krásnej trojzväzkovej reedícii. Táto výnimočná reedícia je jednoznačne tým najuniverzálnejším a najkrajším knižným darčekom pre všetky vekové kategórie. Sú to totiž knihy, ku ktorým sa budete vracať celý život.

Mona Rose/EMEFKA

Táto unikátna reedícia vznikla pri príležitosti sedemdesiateho výročia založenia vydavateľstva TATRAN v roku 2017. Obsahuje viac ako stopäťdesiat známych aj menej známych rozprávkových skvostov, ako sú napríklad Popolvár, Zlatovláska, Radúz a Ľudmila, Janko Hraško, O dvanástich mesiačikoch, Laktibrada alebo Traja zhavranení bratia. Viac ako stopäťdesiat príbehov o láske, priateľstve, obetavosti a o tom, že dobro vždy zvíťazí nad zlom.

Mona Rose/EMEFKA

Slovenskú literatúru bez Prostonárodných slovenských rozprávok by sme si dnes už len ťažko vedeli predstaviť. Dobšinského rozprávky vychovali v devätnástom storočí celé generácie nadšených čitateľov, ich obľuba vrcholila a pokračovala aj v dvadsiatom storočí a pretrváva dodnes. Nie nadarmo ich pokladáme za národný symbol a slovesný poklad.

Knihy Prostonárodné slovenské rozprávky si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Ak chcete svojich blízkych potešiť originálnym vianočným darčekom, podarujte im aspoň jednu z týchto unikátnych rozprávok. Darujete im tak nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 problémov s nakupovaním vianočných darčekov, s ktorými sa stretávaš každý rok

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME