Vrahyňa alebo obeť? Pôsobivý román Volali ma Grace vás nenechá vydýchnuť

Tri dôvody, prečo by si mal dať knihe šancu aj ty.

Zdroj: Mona Rose/EMEFKA

Každý z nás občas potrebuje vypnúť a zabudnúť na svoje každodenné problémy. A čo môže byt lepší spôsob, ako začítať sa do silnej a emotívnej knihy, takej, ktorá je hodná prečítania aj mnoho rokov po jej prvom vydaní? Výbornou voľbou je temný román s názvom Volali ma Grace z pera vynikajúcej kanadskej autorky Margaret Atwood.

Ak v knihách milujete napätie a tajomstvá, nevadí vám nespoľahlivý rozprávač a sem-tam nejaká tá nevyriešená vražda, v tomto prípade inšpirovaná skutočnými udalosťami, neváhajte po knihe siahnuť. 

Kto je Margaret Atwood?

Margaret Atwood (1939) je najvýznamnejšia a najznámejšia kanadská spisovateľka, poetka, scenáristka, literárna kritička a feministická aktivistka. Jej diela sú hodnotené ako umelecky precízne a prenikavo inteligentné. Autorka v nich potvrdzuje úžasnú schopnosť vcítiť sa do zložitej psychiky modernej ženy.

Je autorkou vyše tridsiatich kníh, okrem románov píše básne, eseje a knihy pre deti. Jej diela boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov, niektoré boli aj sfilmované. Medzi jej najznámejšie romány patria Edible WomanLady Oracle, Catʼs Eye, Nevesta zbojníčka alebo Alias Grace.

Za román Blind Assassin získala v roku 2000 Bookerovu cenu. Podľa knihy Príbeh služobníčky bol nakrútený úspešný seriál ocenený Zlatým glóbusom. V slovenčine vyšli jej knihy Nevesta zbojníčka, Vynáranie a Príbeh služobníčky.

Profimedia

V máji 2020 vydalo vydavateľstvo Slovart prepracovaný historický román s názvom Volali ma Grace, v ktorom sa Atwood inšpirovala skutočnou udalosťou z 19. storočia.

O čom kniha je:

Margaret Atwood v historickom románe Volali ma Grace spracovala prípad vraždy Thomasa Kinneara a jeho gazdinej Nancy Montgomeryovej, ku ktorej došlo v roku 1843 v Hornej Kanade. Zo zločinu obvinili a na trest smrti odsúdili dvoch služobníkov obetí: Grace Marksovú a Jamesa McDermotta. Neskôr však Grace udelili milosť a trest jej zmenili na doživotie.

Hoci sa autorka prísne drží faktov a nezmenila ani najmenší detail z vtedajšej tlače alebo z diel iných spisovateľov, ktorí sa o prípad zaujímali, príbeh obohatila fiktívnou postavou psychológa, ktorý má odborne zhodnotiť Gracein duševný stav a jej možnú vinu. Lekár sa zo všetkých síl snaží ostať nezaujatý a profesionálny, a pritom sa čoraz viac zaplieta do Graceinho príbehu.

Román je (rovnako ako Príbeh služobníčky) literárnou predlohou úspešného seriálu streamovacej služby Netflix.

Mona Rose/EMEFKA

Prečo by si mal dať knihe šancu aj ty?

Ak ešte stále váhaš, či sa do knihy pustiť, tu sú tri dôvody, prečo sa ju oplatí prečítať:

Námet

Autorka beletristicky spracovala príbeh Grace Marks, ktorá bola jednou z najsmutnejšie preslávených Kanaďaniek štyridsiatych rokov 19. storočia, keďže ju ako šestnásťročnú odsúdili za vraždu. Vraždy jej zamestnávateľa Thomasa Kinneara a jeho gazdinej Nancy Montgomeryovej sa odohrali 23. júla 1843 a zoširoka sa o nich písalo nielen v kanadských novinách, ale aj v novinách v Spojených štátoch a Británii.

Detaily boli na tú dobu veľmi vzrušujúce, pretože Grace bola neobyčajne pekná a najmä veľmi mladá. Grace a James McDermott (sluha, ktorého za vraždy odsúdili na smrť) spolu ušli do Spojených štátov a v tlači sa o nich písalo ako o milencoch. McDermotta obesili pred veľkým davom, zatiaľ čo Grace udelili milosť a trest jej zmenili na doživotie. O jej spoluvine či nevine sa polemizuje doteraz.

Štýl písania

Atwood má podmanivý, inteligentný, precízny a umelecký štýl písania, vďaka čomu je každá jej kniha zárukou kvality a román Volali ma Grace nie je žiadnou výnimkou. Román je plný vynikajúco opísaných vnútorných monológov a okrem nich sa dej posúva aj prostredníctvom listov, článkov či básní, čo dodáva knihe umelecký nádych.

Washington Post Book World o knihe napísal, že je to: „Kniha, ktorá sa číta ľahko ako žánrová literatúra, no pôsobí ako klasické dielo.“  My nemôžeme inak, ako s týmto výrokom súhlasiť.

Príbeh

Román v sebe ukrýva temný a fascinujúci príbeh inšpirovaný udalosťou, ktorá v 19. storočí otriasla celou Kanadou. Je to určite jeden z tých náročnejších románov, no Atwood ho poňala svojsky, dôvtipne a precítene a zároveň sa dokázala prísne držať faktov.

Napriek ťažkej téme plynie pomaly a pokojne, no nechýba mu napätie, tajomstvo či výborný záverečný zvrat. Vynikajúco vykreslená dobová atmosféra je už len bodkou na záver.

Mona Rose/EMEFKA

Ak ste sa doteraz príbehom z pera Margaret Atwood vyhýbali, je najvyšší čas to napraviť. Kniha Volali ma Grace je ideálna aj pre tých, ktorí sa s jej príbehmi a umeleckým štýlom písania ešte nestretli. Nechajte teda každodenný stres za sebou a začítajte sa do tejto zaujímavej knižnej novinky inšpirovanej skutočnou udalosťou. Prajeme vám príjemné čítanie.

Knihu Volali ma Grace si môžeš objednať tu.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nová zábavka mačacích majiteľov: Dávajú mačkám vajcia, aby videli ich reakciu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME