Záhadné kruhy v obilí neobišli ani Slovensko. Sú správami od mimozemšťanov, alebo ide o podvod?

Kruhy v obilí sa v rôznych kruhoch spájajú s mimozemskou aktivitou. Je to ale naozaj tak?

Zdroj: Shutterstock

S fenoménom kruhov v obilí (nazývané aj piktogramy) sme sa zrejme stretli všetci. Či už na plátnach filmov, alebo pri surfovaní na internete. Zaujímavé a nezriedka poriadne prepracované geometrické obrazce sa objavovali a stále objavujú na poliach na celom svete. Jedna z najpopulárnejších hypotéz hovorí, že za nimi stoja mimozemské civilizácie, ktoré sa týmto spôsobom pokúšajú komunikovať s našou planétou.

Môže byť na týchto divokých tvrdeniach niečo pravdy? A kde vlastne má fenomén kruhov v obilí svoj počiatok? Na to všetko sa pozrieme práve v tomto článku.

Prvý záznam

Úplne prvý dochovaný záznam o zvláštnych kruhoch v obilí pochádza z roku 1678 z Anglicka. V pamflete Mowing-Devil sa popisuje príbeh istého farmára, ktorý odmietol zaplatiť vysokú sumu roľníkovi, ktorý sa ponúkol, že pokosí jeho pole. Farmár vyhlásil, že to radšej zaplatí samotnému diablovi.

V noci sa mu zdalo, že jeho pole vzbĺklo akýmsi zvláštnym plameňom. Ráno ho však našiel pokosené tak, ako by to nedokázal žiadny smrteľník. Bol si istý, že mu týmto dal znamenie sám Satan. Historici tento príbeh zmietli zo stola ako obyčajnú strašidelnú historku, ide však o jeden z prvých záznamov kruhov v obilí vôbec.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mowing-Devil#/media/File:Diablefaucheur.jpg)

Skutočný „boom“ ale kruhy v obilí zažili v 60. a najmä v 70. rokoch 20. storočia. Vtedy sa medzi obyvateľmi začala šíriť aj viera v UFO, lietajúce taniere a mimozemšťanov. Objavilo sa mnoho takzvaných kontaktérov, ktorí tvrdili, že s mimozemskými civilizáciami dokážu komunikovať, a začali sa objavovať aj svedectvá ľudí, ktorí mali byť mimozemšťanmi unesení.

Historici sa zhodujú, že popularite UFO významne „pomohla“ klíma danej doby. Išlo o napäté obdobie studenej vojny, keď sa ľudia obávali jadrového konfliktu so Sovietskym zväzom. Výsledkom tak bola silná paranoja a neustály pocit ohrozenia. Objavilo sa aj viacero teórií, že lietajúce taniere môžu byť tajnými sovietskymi zbraňami.

Kruhy spôsobili ošiaľ

Do tejto atmosféry všeobecného strachu vtrhli aj kruhy v obilí. Najprv išlo o jednoduché kruhové tvary, ale neskôr sa už ľudia mohli stretnúť s mimoriadne prepracovanými a komplikovanými abstraktnými obrazcami. Objavovali sa napríklad v Anglicku (tu je zaznamenaných najviac prípadov), Austrálii, Kanade, ale aj v Spojených štátoch.

Dokonca aj na Slovensku máme niekoľko zaujímavých prípadov. Zrejme prvý spadá do roku 1992, keď sa vo Fiľakove objavil na poli zvláštny kruh. Následne sa podobné piktogramy objavovali na slovenských poliach aj v ďalších rokoch.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.kruhy%20v%20obili&mp_sed=96827530&rpp=420)

V drvivej väčšine však neboli k dispozícii žiadni svedkovia, ktorí by tvorcov týchto obrazcov videli, ale aj tu sa nájdu výnimky. Napríklad, v roku 1966 istý anglický farmár polícii tvrdil, že nad trávnatým porastom v blízkosti močiarov videl lietajúci disk veľký asi 12 metrov. Keď disk odletel, muž na mieste našiel veľmi zvláštne ohnuté steblá trávy. Tie vytvárali geometrický tvar.

Aj na Slovensku sa niektoré nájdené kruhy spájajú s pozorovaniami zvláštnych objektov. Za zmienku stojí prípad z blízkosti obce Cífer v roku 1998. Svedkovia tvrdili, že videli zvláštny objekt v tvare polmesiaca, ktorý svietil namodro. Po jeho odlete sa v blízkom pšeničnom poli našli podivné obrazce. V iných svedeckých zápisoch nájdeme tvrdenia o žiarivej guli či oblaku podobnom objekte, ktorý sa rýchlo pohyboval po oblohe a sršali z neho blesky.

Známou pre kruhy v obilí je aj obec Hul v okrese Nové Zámky. Prvýkrát sa tam tieto piktogramy objavili v roku 2007 a následne aj v roku 2012.

Jabberocky/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Crop_circle#/media/File:CropCircleW.jpg)

Zvláštna energia

Ďalšia charakteristika, ktorá sa s kruhmi v obilí spája, sú podivne ohnuté klasy. Tie sú v týchto prípadoch väčšinou ohnuté až k zemi, nie sú ale zlomené. Podľa niektorých ufológov by človek nemohol takéto zložité obrazce vytvoriť a ešte k tomu nepolámať jednotlivé klasy.

Ďalšou zvláštnosťou, ktorá sa s kruhmi v obilí údajne spája, je ich zvláštna energia. Ufológovia tvrdili, že v priestore vytvorených kruhov nefungujú kompasy, elektronické prístroje a že celé miesto vykazuje akúsi „negatívnu energiu“. To bol podľa nich ďalší dôkaz, že tieto obrazce nepochádzajú zo Zeme.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/amazing-sunset-crop-circle-1602427573)

Fenomén sa dostal do hľadáčika médií, ale aj rôznych vedcov. So zvýšenou pozornosťou verejnosti sa začali kruhy objavovať stále častejšie a boli stále komplikovanejšie. Mnohé new age skupiny, ezoterici a sekty začali kruhy v obilí vnímať ako dôkazy pravdivosti svojich náboženských tvrdení a často sa k nim vydávali ako k pútnickým miestam. Napríklad v nich videli zásahy rôznych božstiev, ktoré týmto spôsobom majú varovať ľudstvo, aby sa obrátilo od svojho doterajšieho deštrukčného života a postúpilo v zmýšľaní na novú úroveň.

Neskôr sa na internet dostalo video, ktoré má zachytávať mimozemšťanov priamo „pri práci“. Na zázname vidno dve svietiace bodky, ktoré poletujú po poli a vytvárajú komplikovaný obrazec. Skúmaním tohto záznamu sa ale, neprekvapivo, prišlo na to, že ide o podvod.

Čo na to skeptici?

Čo ale na kruhy v obilí hovoria skeptici a vedci? Pripúšťajú aspoň teoreticky možnosť, že by tieto obrazce nemuseli byť dielom sily pochádzajúcej zo Zeme? Odpoveď je jasná: nepripúšťajú. Kruhy v obilí sú podľa skeptikov bez akýchkoľvek pochybností dielom človeka, pričom niektoré jednoduchšie mohli vzniknúť aj ako následok atmosférických vplyvov (napríklad silného vetra).

V roku 1991 sa navyše dvaja vtipkári Doug Bower a Dave Chorley priznali, že to boli práve oni, ktorí celé šialenstvo okolo kruhov v obilí začali. Podľa vlastných slov vytvorili viac ako dve stovky takýchto piktogramov, a to za pomoci úplne bežných nástrojov. Obaja tento fakt aj demonštrovali a skutočne sa im podarilo vytvoriť vskutku impozantné obrazce bez toho, aby klasy zlomili.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/ufo-hovering-over-alien-visitor-3d-454787977)

Dobre, tak dvaja sa priznali. To ale ešte neznamená, že všetky kruhy musia byť podvod, alebo áno? Asi ťa sklameme. Vedci a skeptici majú v tomto úplne jasný názor. Vytvoriť podobné kruhy či obrazce nie je podľa nich nič náročné. Zistilo sa, že väčšinou ide o prácu skupiny ľudí. Ako podozrivé tiež bolo vnímané, že kruhy sa objavovali len v ľahko dostupných a husto obývaných miestach, čo podľa skeptikov bolo ďalším potvrdením, že ide o podvod.

Okrem toho pripomínali, že inteligentná mimozemská civilizácia, ktorá by mala technologické prostriedky na to, aby dokázala doletieť až k Zemi, by asi sotva zvolila podobne primitívny spôsob komunikácie s ľuďmi. Pravdaže, mnohých oddaných fanúšikov UFO a mimozemšťanov tieto tvrdenia nepresvedčili a dodnes si stoja za tým, že kruhy v obilí majú nadprirodzený pôvod.

Kruhy v obilí ako umenie a odraz vo filmoch

Kruhy v obilí dnes môžu slúžiť aj ako svojrázna forma umenia. Vo Veľkej Británii napríklad vznikla skupina umelcov Circlemakers, ktorá sa zameriava na tvorbu podobných obrazcov. Podobných umelcov by sme našli hneď niekoľko. Treba dodať, že títo ľudia pracujú na kruhoch v obilí legálne a po vzájomnej dohode s ich majiteľmi.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/crop-circle-cornfield-mammendorf-upper-bavaria-1201281493)

Pokiaľ by niekto chcel vytvoriť kruhy v obilí na poli, ktoré mu nepatrí, či na ktoré nemá povolený prístup, vystavuje sa tým riziku udelenia mastnej pokuty. Niekoľko týchto vtipkárov bolo zatknutých, napríklad vo Veľkej Británii či v susednom Maďarsku.

Okrem toho sa kruhy v obilí stali aj témou populárneho sci-fi trileru Znamenia od M. Night Shyamalana. Film sa točí okolo farmára a bývalého kňaza Grahama Hessa (Mel Gibson), ktorý na svojich poliach objaví zlovestné obrazce. Ako divák neskôr zistí, ide o prvé znaky mimozemskej invázie na Zem.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Svet je malý a bolo to tak vždy. Neuveriteľné fakty zo starodávnej geografie


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME