Zakladateľka služby Freshbox: Z nadbytočných potravín skladáme pre sociálne slabších potravinové balíčky

Naším cieľom je v rodinách vytvoriť základ silnej imunity a zdravia.

Zdroj: Freshbox

Tomáš a Lucia sú dvaja súrodenci, ktorí sa takpovediac z ulice vypracovali na manažérov. Nepotrebovali na to školy ani žiadne kurzy, doslova sa vhodili do vody a všetko sa naučili za pochodu. Ich služba Freshbox dnes pre Slovákov ponúka najväčší výber ovocia, zeleniny, mäsa a čerstvých rýb z talianskeho prístavu s rozvozom priamo domov.

O tom, ako z jednej dodávky vznikla známa firma Freshbox, nám prezradili v rozhovore. 

Freshbox
Prezraďte nám, aké boli vaše začiatky? 

Tento príbeh vám porozprávam ja – Lucia. I keď skutočným zakladateľom, hlavou a srdcom Freshboxu je môj brat – Tomáš. Ten sa na svoju prvú podnikateľskú výpravu vybral, keď mal iba 18 rokov. V roku 2008 začal dovážať a predávať čerstvé bylinky. Exotický koriander, voňavú bazalku aj poctivo vypestované limetky vtedy ešte u nás neboli také bežné. 

Oslovoval najmä reštaurácie a práve vtedy narazil na Pavla Benčíka, ktorý je v súčasnosti jeden z najúspešnejších slovenských gastro podnikateľov. Možno poznáte jeho prevádzky Beer Palace, Carnevalle alebo Zylinder. Jedného dňa povedal Benčík Tomášovi niečo, čo mu bolo osudné. V tom najpozitívnejšom možnom zmysle. Jeho prístup k práci sa mu páčil tak veľmi, až mu sľúbil, že ak rozbehne veľkoobchod s kvalitnou zeleninou a ovocím, bude jeho verným zákazníkom. Čo spravil Tomáš? Rozbehol ho.

Kedy ste sa k svojmu bratovi pridali vy?

Tomáš kúpil svoju prvú dodávku a začal zásobovať najväčšiu sieť reštaurácií v Bratislave. K zelenine a ovociu začali rýchlo pribúdať aj ďalšie produkty. Medzi inými aj veľmi kvalitná talianska smotana na varenie. Práve vtedy vstupujem do obrazu ja – vtedy devätnásťročná Lucia. Tomáš ma po roku zamestnal ako prvú obchodnú zástupkyňu a keďže mi ako mladšej sestre bez skúseností veľmi nedôveroval, poveril ma iba jedinou činnosťou – predajom smotany.

Freshbox
Ako vám išla úloha predajcu smotany? 

S odstupom času sa na tom smejem. Nikdy som nevedela povedať ani len básničku pred triedou, a zrazu som sa mala prísť predstaviť šéfkuchárovi známej reštaurácie a ponúkať mu smotanu? Tomáša som však nechcela sklamať. Bola som nadšená z toho, že mi brat dal šancu a že firma, ktorú založil, jeho pracovitosťou a šikovnosťou pomohla našej rodine, ktorá bola v tom období v neľahkej situácii. S obrovským nasadením som začala pracovať na sebe a na spôsobe, akým komunikovať. S veľkou vierou v to, že robíme naozaj dobré veci a predávame skvelé produkty, som zrazu chodila a ponúkala smotanu, potom zeleninu a nakoniec celé portfólio našich produktov.

Z jednej dodávky ste sa začali celkom rýchlo rozrastať. Ako ste sa spolu s bratom posúvali ďalej?

Začali sme rásť šialeným tempom. Firmy, ktoré nám boli podobné, zväčša zásobovali obchody a siete potravín a reštaurácie stavali na druhú koľaj. No my sme práve do gastronómie chceli priniesť to najlepšie. Výberové potraviny vysokej kvality, široký sortiment, vytvorili sme nádherný obrázkový katalóg produktov rozdelený podľa sezóny a, hlavne, počúvali sme to, čo naši zákazníci chceli. Ak im v ponuke chýbalo to alebo ono, vedeli sme to rýchlo zabezpečiť a zaradiť do ponuky. Neexistovalo u nás slovo „nie“ ani „nedá sa“. 

Práve preto sme vystrelili do sveta raketovým tempom. Z jednej zásobovacej dodávky sme ich zrazu mali 10, z 2 zamestnancov zrazu 20. Ani tu sa náš rast nezastavil a čísla sa zvyšovali. Mali sme viac a viac ľudí, viac áut, viac skladov, rozrástli sme sa tak, že sme zrazu zásobovali celé Slovensko. Z dvoch detí z ulice sa zrazu stali manažéri, ktorí pod sebou mali stovky ľudí, tisíce úloh a veľkú zodpovednosť.

Freshbox
Ako z jednej dodávky, ktorú mal na starosti váš brat, vznikol Freshbox? 

Do roku 2018 sme sa rozhodli vykročiť s novou energiou a v novom šate. Zlúčili sme viacero našich projektov, ako je napríklad výroba Freshgastro našich domácich sirupov a džemov, službu Lokal market – predaj chladeného lokálneho mäsa, do jednej distribúcie pod názvom Freshbox a všetko, čo sme sa naučili, sme sa rozhodli posunúť už iba o kúsok ďalej. Okrem reštaurácií sme kvalitnými potravinami začali zásobovať aj vás. Bežných ľudí, ktorí varia pre seba, pre svoju rodinu a hlavne pre radosť. Vybrali sme pre vás to najlepšie, čo je v ponuke, a ušetrili sme vám čas spojený s nakupovaním.

Počas vypuknutia koronavírusu ste ako dodávateľ potravín určite zažili poriadny nápor. Ako ste zvládali túto situáciu? 

Situácia na Slovensku sa zmenila zo dňa na deň. V priebehu pár dní pozatvárala väčšina reštaurácií, supermarkety zostali plné ľudí a regály prázdne. K nám začali prichádzať tisíce objednávok a pre ľudí bolo viac ako kedykoľvek predtým dôležité to, aby mohli zostať doma a aby sa k nim potraviny dostali bez návštevy obchodov.

V priebehu pár dní sme museli nastaviť a zmeniť všetky zaužívané procesy. Prijali sme 50 nových zamestnancov, aby sme mohli pracovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Všetkých nových zamestnancov sme dôkladne zaškolili, začali sme si svojpomocne šiť rúška pre kuriérov aj pre pracovníkov, ktorí chystajú a balia tovar. V priebehu pár dní sme sa naučili pracovať tak, aby sme vyhoveli všetkým, ktorí sa na nás spoliehajú a chcú sa v súčasnej situácii vyhnúť bežným nákupom v obchodoch.

Od druhej vlny sme poctivo pracovali na vylepšení projektu v rôznych sférach. Zlepšili sme funkcionality v e-shope, ako rýchlosť, rozšírili sme kategórie, máme nový blog, recepty a nové a nové spolupráce. Okrem toho sme zareagovali na aktuálnu situáciu tak, že sme zaviedli prísne opatrenia.

Freshbox
Aké sú aktuálne novinky v e-shope Freshboxu? Dbajú vaši zamestnanci na zvýšenú hygienu? 

V priebehu tohto mesiaca sme trvalo znížili ceny 100 najpoužívanejších potravín. Porovnali sme naše ceny s bežnými obchodnými reťazcami a rozhodli sme sa nechať trvalo nastavené ceny tak, aby sme podporili momentálnu situáciu. Vy tak môžete zostať v pohodlí domova v bezpečí a my sa o vás postaráme. Nenechajte si aktuálne ujsť čerstvé chute lokálnych jabĺk, hrušiek či hrozna. Alebo si skúste vyrezať ozdobnú tekvicu od nášho farmára a zohriať telo horúcou hokaido polievkou, ktorú si môžete okoreniť rôznymi čili papričkami všetkého druhu.

Aktuálnu situáciu berieme zodpovedne a robíme všetko pre to, aby sme vaše objednávky doručovali rýchlo a bezpečne. Zaviedli sme prísne opatrenia a dbáme na zvýšenú bezpečnosť a hygienu našich šoférov, vozidiel či skladových priestorov. Všetci zamestnanci vo Freshboxe si pri vstupe merajú teplotu, používajú dezinfekciu, majú povinné nosiť rúško aj rukavice. Udržujeme čisté a sterilné prostredie podľa najprísnejších noriem a dbáme na zdravie a imunitu našich zamestnancov. Doručujeme 7 dní v týždni. Áno, aj v nedeľu. Áno, po celom Slovensku. Tak zostaňte doma, my sa o vás postaráme.

Čím sa Freshbox najviac odlišuje od ostatných dodávateľov potravín?

V projekte Freshbox vidíme obrovský potenciál a máme vysoké ciele. Je dôležité spomenúť, že Freshbox nevznikol na podnet koronakrízy, tá napomohla k tomu, aby si ľudia vyskúšali našu kvalitu a servis na celosvetovej úrovni. Dôležitosť kladieme nielen na výber potravín, ale aj na ekológiu a edukáciu dnešnej generácie. Robíme všetko pre to, aby sa projekt Freshbox stal ikonou pre zdravý životný štýl.

Snažíme sa hlásať osvetu v zdravom a láskavom varení a naším cieľom je v rodinách vytvoriť základ silnej imunity a zdravia. Zameriavame sa predovšetkým na lokálne suroviny, podporujeme slovenských dodávateľov a sme šetrní k životnému prostrediu.

Pre našich zákazníkov budujeme prehľadný nákupný priestor a dbáme na vysokú úroveň služieb, akými sú kvalita a lokálnosť potravín, široký sortiment, rýchla doprava 7 dní v týždni po celom Slovensku, dodržanie teplotného reťazca a bezpečné doručenie potravín.

Freshbox
Aké sú vaše najpredávanejšie produkty?

V tomto období sú u nás veľmi obľúbené boxy, ako kačacie hody, antipasti box, ktorý nám osobne skladal známy kuchár Martin Zahumenský žijúci v Toskánsku, ale i aj imunita box, kde nájdete všetko na posilnenie zdravia.

Zaujímavým konceptom je naša vínna cesta, kde nájdete každý týždeň nový “Wine Box” vyskladaný známym someliérom Ľubošom Bogárom.

Našu ponuku sme sa rozhodli rozšíriť o ďalších 200 slovenských či svetových vín. Každú stredu sa môžete tešiť na predstavenie nového “Wine Boxu”, ktorý bude vždy cenovo zvýhodnený, aby ste si mohli vyskúšať nové vína a pri degustácii si vybrať tie, ktoré vám chutia najviac. Vaše obľúbené si následne budete môcť jednotlivo objednávať.

V každom boxe nájdete aj “ťahák” vystavený someliérom k daným vínam a vinárstvam. Takto sa z vás môžu pred známymi stať skutoční znalci a odborníci na víno. Ak by ste mali záujem, ku každému boxu si na našej stránke viete pozrieť video s detailnejším vysvetlením jednotlivých vín.

Je možné, že sa niektoré potraviny nepredajú, prípadne im končí záruka. Čo robíte s takýmito potravinami?

U nás fungujeme takmer bezodpadovo. Počas prvej vlny sa nám, aj vďaka spolupráci so Siedmym nebom alebo poslankyňou Nového Mesta Katkou Augustinič, podarilo rozšíriť pomoc rodinám, ktoré ju nezištne potrebujú. Z nadbytočných potravín skladáme pre sociálne slabšie rodiny potravinové balíčky, ktoré im v týchto ťažkých chvíľach vedia vyčariť úsmev na tvári.

Aktuálne pomáhame už vyše 6 mesiacov na pravidelnej báze 60 rodinám a Freshbox rodina sa nám neustále rozširuje, z čoho sa veľmi tešíme. S bratom pomáhame už 12 rokov, ale tento spôsob nám príde najefektívnejší, nakoľko pomoc sa dostane priamo k danej rodine.

Ak poznáte rodinu v núdzi, máme vyčlenený email [email protected], kde nám ľudia vedia zaslať potrebné informácie a po ich preverení spravíme všetko pre to, aby sme rodinu začlenili do zoznamu.

Máte aj nejaké zábavné príhody s vašimi zákazníkmi? Podeľte sa s nami o ne.

Počas prvej vlny sme napríklad viazali Freshbox krabicu lanom, aby si ju zákazník vedel prevziať na vyššie poschodie bezkontaktne. Ďalší zákazník nám zodvihol telefón s tým, že peniaze máme pod kameňom, a zložil. Alebo z iného súdka, keď nám volala naša pravidelná zákazníčka, že ďakuje nášmu vodičovi za to, že jej po ceste ešte aj smeti vyhodil. 🙂

Momentálne prebieha na našom instagrame súťaž o nákup v hodnote 200 € v e-shope FRESHBOX. Určite sa nezabudni zapojiť a súťažiť o poriadnu nádielku potravín s donáškou priamo k tebe domov.

View this post on Instagram

🔥🔥🔥SÚŤAŽ⁣⁣🔥🔥🔥  Nechceš stáť kilometrové rady pri pokladniach a mať bleskovo nakúpené z bezpečia domova? 🍌🍓🥐🧀🥩Freshbox @freshbox.sk teraz trvalo znížil ceny 100 najpoužívanejších potravín. 😍 Porovnali svoje ceny s bežnými obchodnými reťazcami a rozhodli sa nechať trvalo nastavené ceny tak, aby uľahčili ľuďom momentálnu situáciu. ☝  Spolu s @freshbox.sk sme si pre vás pripravili súťaž o 200€ nákup čohokoľvek z ich e-shopu aby sme vám tak spríjemnili lockdown a mohli ste si dopriať všetko zdravé a chutné z pohodlia domova 😍🤯😲  PODMIENKY súťaže sú jednoduché:⁣⁣  1) Označ kamošku/kamoša, s ktorým sa podelíš o výhru.⁣⁣  2) Dajte obaja follow na @freshbox.sk⁣⁣ a @emefka_official   3) V piatok 30. októbra sa dozvieš meno výhercu. (súťaž uzatvárame o polnoci z 29. na 30.10.) Pamätaj, vyhrať môžeš len ak ty aj tvoj kamoš/kamoška budete mať follow na oboch stránkach, v opačnom prípade budeme vyberať dovtedy, dokým nebude splnená podmienka.  Držíme palce ❤️✌ ⁣⁣  Celý štatút súťaže nájdeš tu: http://bit.ly/sutazfreshbox  #emefka #emefkasutaz #instaslovak #instaslovakia #insta_svk #instaczech #slovakia #slovak#czech #slovensko #igerscz #igersczech #igersczechrepublic⁣⁣  #czechgirl #czechboy #czechgirls#cze #slovakgirl #slovakiagirl #slovakiangirl #slovakian #slovenkadna

A post shared by EMEFKA SK/CZ (@emefka_official) on

Tento obsah vznikol v spolupráci s Freshbox


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 "moderných" vymožeností, ktoré sú omnoho staršie, ako si si myslel

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME