Zaujímavé fakty o ľudskom tele, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

Dieťa má viac kostí ako dospelý jedinec.

Zdroj: © Shutterstock

Naše telo dokáže mnoho úžasných vecí a ešte je veľa toho, čo o ňom nevieme. Jedinečné procesy, zvláštnosti, ktoré nás robia unikátnymi, dokazujú, aké sú naše organizmy skutočne výnimočné. Toto je 12 zaujímavých faktov o našom tele, ktoré ťa možno prekvapia.

1) Nervové impulzy vysielané z mozgu sa pohybujú rýchlosťou 274 km/h.

2) Náš čuch je silne spojený so spomienkami. Niektoré pachy preto dokážu vyvolať veľmi silné emócie. Viaceré behaviorálne štúdie dokonca preukázali, že vône dokážu vzbudiť silnejšie emócie ako vizuálne obrazy.

Shutterstock

3) Najmenšie kosti v tele sa nachádzajú v uchu. V skutočnosti sú také malé, že by sa všetky zmestili na jednocentovú mincu, no sú nevyhnutné na to, aby sme počuli.

4) Krv tvorí asi 8 % z našej celkovej telesnej hmotnosti. Telá dospelých jedincov obsahujú asi 5 litrov krvi. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré jej môžu produkovať až o 50 % viac.

5) Ľudský nos dokáže zachytiť približne 1 bilión rôznych pachov. Navyše, ženy majú citlivejší čuch na zápach ako muži.

6) Bábätká majú viac kostí ako dospelí. Narodili sme sa s 300 kosťami, ktoré sa však vekom pospájali, a preto máme v dospelom veku „iba“ 206 kostí.

7) Človek je jediný tvor na svete, ktorý bradu. Áno, i keď môžeme zdieľať so zvieratami nejaké spoločné znaky, toto medzi ne nepatrí.

Shutterstock

8) Pečeň je jediným orgánom v našom tele, ktorý sa dokáže sám regenerovať.

9) Žalúdočná kyselina je taká silná, že by mohla rozpustiť aj kov. Náš žalúdok je tak podľa biológov pripravený čeliť takmer čomukoľvek, s čím sa dostane do kontaktu.

10) Očná rohovka je jediný orgán v našom tele, ktorý nie je zásobený krvou. Ani to nepotrebuje, kyslík totiž získava zo vzduchu.

11) Ak by sme spojili všetky naše krvné cievy, tak by sme 2,5-krát obkrúžili rovník. Ak by sme vybrali všetky krvné cievy z tela priemerného dospelého človeka a uložili ich do jednej línie, predstavovalo by to vzdialenosť približne 100-tisíc kilometrov. Len pre porovnanie, obvod rovníka je 40 075 km.

12) Náš jazyk sa skladá z ôsmich prepletených svalov, ktoré majú podobnú štruktúru ako chobot slona alebo chápadlo chobotnice.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
21
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
102
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Početné krádeže obuvi v Berlíne mal na svedomí páchateľ, akého nikto nečakal


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME