Zdravú dcéru presvedčila, že je chorá, a nútila ju používať vozík. Prípad šokoval celý svet

Prípad dlhoročného týrania sa skončil krvavo.

Zdroj: Writ Large / MovieStillsDB

Prípad Dee Dee Blanchard a jej dcéry Gypsy Rose svojho času šokoval Ameriku aj celý svet. Neuveriteľný príbeh fyzického aj psychického týrania sa dial všetkým na očiach a bol maskovaný za láskyplnú starostlivosť. Napokon však vyvrcholil krvavou tragédiou. V tomto článku sa pozrieme na základné fakty celého prípadu.

Vážne ochorenia?

Dee Dee Blanchard sa narodila v roku 1967 a už v detstve sa u nej prejavovali rôzne osobnostné zvláštnosti. Bola nesmierne tvrdohlavá, manipulatívna a mala tendenciu klamať či kradnúť. Keď mala 24 rokov, vzala si za manžela Roda Blancharda, s ktorým mala dcéru Gypsy Rose. Rod sa však s Blanchard zakrátko rozviedol, keďže sa na rodičovstvo ešte necítil (mal len 17 rokov). Dee Dee tak ostala na výchovu dcéry sama.

Už krátko po narodení ale bola presvedčená o tom, že Gypsy Rose je vážne chorá. Tvrdila, že trpí poruchami spánku, svalovou dystrofiou a rôznymi ďalšími hendikepmi. Ako Gypsy Rose rástla, stupňovali sa aj tvrdenia jej matky. Tá všetkým naokolo hovorila, že jej dcéra má leukémiu, astmu, poruchu zraku a zastavila sa vo vývoji na úrovni 7-ročného dieťaťa. Jedlo dokázala prijímať len cez hadičky. Gypsy Rose podľa nej nevedela sama chodiť a musela používať invalidný vozíček.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Dee_Dee_Blanchard#/media/File:Gypsy_Rose_Blancharde_appearing_disabled.jpg)

Často s ňou navštevovala rôznych lekárov, ktorých dokázala presvedčiť o tom, že jej dcéra je naozaj chorá. Lekári jej predpisovali lieky, dokonca absolvovala aj niekoľko operácií. Okolie Dee Dee vyjadrovalo podporu a sympatie. Pre ľudí išlo o matku, ktorá sa statočne bila s osudom a napriek všetkým problémom sa oddane o svoju dcéru starala.

Ona a jej dcéra sa stali predmetom mnohých televíznych reportáží, získali aj viacero finančných darov. Pre všetkých naokolo išlo o srdcervúci príbeh láskavej matky a ťažko skúšanej dcéry, ktoré sa nevzdávali a boli odhodlané žiť naplno. Nikomu ani len nenapadlo, že všetko je úplne inak.

Krvavá vražda

Všetko sa začalo meniť 14. júna 2015. Práve v tento deň niekto pod spoločným účtom Gypsy Rose a Dee Dee pridal na Facebook znepokojivý status: „Tá mrcha je mŕtva!“ a dodal: „Podrezal som tej tlstej svini hrdlo a znásilnil jej dcéru priamo pred jej očami.“ Priatelia a príbuzní rodiny sa okamžite obrátili na políciu.

Tí po príchode do domu objavili strašný nález: Dee Dee Blanchard ležala v kaluži krvi vo svojej posteli. Bola dobodaná kuchynským nožom. Gypsy Rose ale muži zákona v dome nenašli. Na mieste však bol jej vozíček. Gypsy sa ale podľa Dee Dee nedokázala sama pohybovať. To však bol len začiatok. Rozbehlo sa pátranie, vďaka ktorému na svetlo sveta vyplávala mrazivá a desivá pravda.

HBO

Za vraždou Dee Dee stála sama Gypsy Rose. Tá sa cez Facebook dohodla so svojím priateľom Nicholasom Godejohnom na jej vražde. S Nicholasom predtým komunikovala asi 2 roky a napokon ho dokázala presvedčiť, aby Dee Dee zavraždili. Pripravila preňho dokonca aj nôž, rukavice a izolačnú pásku. Godejohn nezaváhal a Dee Dee ubodal v spánku. Jej dcéra sa zatiaľ skrývala v kúpeľni. Po vražde spolu utiekli, ale polícii sa Godejohna a Gypsy Rose napokon podarilo vypátrať.

Vyšlo najavo, že Gypsy Rose je úplne zdravá. Všetky jej choroby boli výmyslom jej matky Dee Dee. Tá svojimi manipulačnými schopnosťami dokázala o zdravotnom hendikepe dcéry presvedčiť všetkých naokolo. Šialené je, že tento podvod nedokázali prekuknúť ani lekári. Teda, skoro.

Neurológ a pediater Bernardo Flasterstein mal totiž pri jednej návšteve Dee Dee a Gypsy silné podozrenie, že matka trpí psychickou poruchou zvanou Münchausenov syndróm v zastúpení. Nekontaktoval však sociálne služby s tým, že mu určite nebudú veriť.

Roky týrania

Münchausenov syndróm v zastúpení je závažná psychická porucha, pri ktorej rodič (najčastejšie matka) predstiera závažné ochorenia svojho dieťaťa. To všetko preto, aby získal sympatie a uznanie okolia. Inak to nebolo ani v prípade Dee Dee Blanchard.

Tá Gypsy Rose celé roky týrala, pravidelne jej holila hlavu, aby to vyzeralo, že o vlasy prišla kvôli chemoterapii, nútila ju používať vozíček, pchala do nej lieky a vodila ju na rôzne operácie. Falšovala tiež záznamy svojej dcéry, napríklad jej rodný list (Gypsy bola v skutočnosti staršia, než tvrdila Dee Dee) a lekárske správy.

Profimedia

Gypsy neskôr tvrdila, že aj pri rozhovoroch s reportérmi či cudzími ľuďmi ju matka držala za ruku a stiskom jej dávala najavo, či sú jej odpovede „správne“. Ak neboli, stisk zosilnel. Gypsy toto všetko nechápala a nechápala tiež, prečo na ňu matka stále dohliada. Cítila sa osamelá a neslobodná.

S Nicholasom Godejohnom sa zoznámila na internete a vymenila si s ním mnoho správ, v ktorých sa mu sťažovala na svoju matku. Napokon celý prípad vyústil až do vraždy. Celý tento príbeh všetkých maximálne šokoval. Priatelia a susedia rodiny si hovorili: „Ako to, že sme nič nevideli? Ako sme mohli byť takí zaslepení?“ Silný a dojemný príbeh matky a dcéry, ktoré sa statočne bili s osudom, sa rozsypal ako domček z kariet. Odrazu sa vyjavila pravda o nešťastnom dievčati, ktoré bolo svojou matkou celý život neuveriteľným spôsobom týrané.

Vo väzení sa cíti slobodnejšie

Gypsy Rose a Nicholas Godejohn boli obvinení z vraždy prvého stupňa. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré v súvislosti s prípadom vyplávali na povrch, bol Gypsy Rose udelený miernejší trest (10 rokov odňatia slobody). Godejohn dostal doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Gypsy tvrdí, že vražda bola výsledkom jej nahromadenej frustrácie z klamstva a neslobody. „Vo väzení sa cítim oveľa slobodnejšie než so svojou matkou. Teraz mám konečne možnosť žiť ako normálna žena,“ povedala v roku 2018.

HBO

Podľa psychológov bude pre Gypsy ťažké vyrovnať sa so svojím predchádzajúcim životom. Má totiž tendenciu byť podobne manipulatívna a cynická ako jej matka. Keďže s ňou bola denno-denne, 24 hodín a mala v nej jej jediný „vzor“ správania, je to podľa odborníkov pochopiteľné. Podľa nich ale dievča bude musieť podstúpiť terapiu, aby sa dokázalo so životom ďalej popasovať. Je tu tiež veľká pravdepodobnosť, že sa u nej objavia symptómy post-traumatickej stresovej poruchy.

Dokumentárne filmy a seriál

Desivý prípad Dee Dee Blanchard a Gypsy Rose sa stal predmetom viacerých dokumentárnych filmov. Za zmienku stojí hlavne celovečerný dokument Mommy Dead and Dearest od Erin Lee Carr. V roku 2019 si na streamovacej platforme Hulu odbila premiéru aj vynikajúca miniséria The Act.

Dee Dee Blanchard si zahrala Patricia Arquette, Gypsy Rose stvárnila Joey King. Seriál si odniesol pozitívne kritiky, Patricia Arquette za svoj výkon získala aj cenu Emmy a Zlatý glóbus. Na motívy prípadu vznikol aj celovečerný film Love You to Death.

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
10
Fuuj
Fňuk Fňuk
49
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
36
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa na internete podelili o svoje najhoršie príhody z MHD-čky


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME